|

سلام دوستان عزیز همراه؛ در جلسات قبلی به مقوله امنیت پرداختیم. همان طور که در جریان هستید میزان حملات و خراب کاری‌های هکرها روز به روز رو به افزایش است. تنها راه موجود برای ادامه حیات در چنین شرایطی، این است که به امنیت وب‌سایت خود توجه ویژه‌ای داشته باشید. اقدامات کلی بری افزایش ایمنی سایت از نصب افزونه های امنیتی تا بررسی رمزهای عبور و… را کنترل کنید. در فروشگاه‌های اینترنتی نیز مقوله امنیت خرید اینترنتی اهمیت بالایی دارد.

 

اهمیت توجه به امنیت خرید اینترنتی

شایان ذکر است که در جلسه قبلی به بررسی 5 فاکتور برای تامین امنیت فروشگاه اینترنتی پرداختیم در ادامه مبحث قبلی قصد داریم 5 فاکتور نهایی را برای افزایش امنیت خرید اینترنتی کاربران و حفظ پایداری امنیت وب‌سایت بپردازیم.

اهمیت توجه به امنیت خرید اینترنتی

 

6- آسیب پذیری‌های امنیتی فروشگاه اینترنتی خود را بیابید

یکی از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از نفوذ هکر‌ها و تامین امنیت خرید اینترنتی کاربران، اسکن امنیتی فروشگاه اینترنتی به طور منظم در بازه‌های زمانی تعیین شده می‌باشد. با اسکن امنیتی آسیب پذیری‌های امنیتی فروشگاه اینترنتی خود را قبل از آن‌که هکرها از وجود آن مطلع شوند را کشف کرده و در جهت رفع آن اقدام می‌کنید.

ابزار‌های مختلفی جهت تست و کشف آسیب پذیری‌های امنیتی در پلت‌فرم‌های تجارت الکترونیک گنجانده شده است که در این امر کمک بسیار زیادی به شما خوهد کرد. دقت داشته باشید که از ابزار‌هایی استفاده کنید که علاوه‌بر اسکن کامل فروشگاه اینترنتی شما، شبکه را نیز برای یافتن آسیب‌پذیری‌ها و خطا‌های احتمالی کاوش کرده تا در صورت وجود مشکل برای رفع کردن آن نیز اقدام نمایید.

ابزارهای Retina CS Community، MBSA، OpenVAS جزء بهترین ابزار‌ها جهت اسکن امنیتی وب‌سایت‌ها می‌باشد.

آسیب پذیری‌های امنیتی فروشگاه اینترنتی خود را بیابید 

7- فروشگاه اینترنتی خود را با PCI DSS سازگار کنید

هر فروشگاه اینترنتی که برای فروش محصولات و خدمات خود از فناوری پرداخت آنلاین با کارت‌های بانکی استفاده می‌کند باید جهت افزایش امنیت خرید اینترنتی و حفظ اطلاعات خصوص کاربران از این سیستم استفاده نماید.

PCI DSS که توسط سازمان‌های بزرگ پرداخت مارک‌های تجاری شورای استاندارد‌های امنیتی ایجاد شده است، مخفف عبارت Payment Card Industry Data Security Standard بوده و قوانینی جامع جهت افزایش امنیت کارت‌های پرداخت در سطح جهان ارائه می‌دهد. به طور خلاصه، PCI DSS نوعی استاندارد چند وجهی است که با مدیریت امنیت، سیاست‌ها، معماری شبکه، طراحی نرم‌افزار و حساسیت نسبت به فعالیت‌های امنیتی در جهت کمک به موسسه‌های مالی و بانک‌ها برای حفظ داده‌های حساب‌های کاربران به‌وجود آمده است.

ایجاد امنیت خرید اینترنتی PCI DSS

8- همیشه وب‌سایت خود را به‌روز نگه دارید

یکی از موارد بسیار مهم در تامین امنیت وب‌سایت و همچنین امنیت خرید اینترنتی کاربران، به‌روز نگه داشتن همیشه وب‌سایت به آخرین نسخه منتشر شده از پلت‌فرم، قالب یا افزونه‌های نصب شده می‌باشد. توسعه دهندگان پلت‌فرم‌های مدیریت محتوا، قالب‌ها و افزونه‌ها همواره به دنبال توسعه محصولات خود چه از نظر امکانات و چه از نظر امنیت بوده و از این رو به طور منظم محصولات خود را بررسی کرده و در صورت یافتن شکاف امنیتی در جهت رفع آن اقدام و نسخه جدیدی را برای شما ارسال می‌کنند.

 با درنگ در بروزرسانی به هکرها این فرصت را می‌دهید تا از شکاف‌های امنیتی موجود در نسخه‌های گذشته استفاده و به کسب‌و‌کار شما آسیب وارد نمایند.

بروزرسانی وردپرس، قالب و افزونه‌ - امنیت خرید اینترنتی 

9- همواره یک برنامه پشتیبان‌گیری منظم داشته باشید

فایل‌های پشتیبان تهیه شده از وب‌سایت همیشه آخرین امید شما جهت بازیابی اطلاعات از دست رفته، یا حل یک رخداد یا مشکل ناشناخته در وب‌سایت می‌باشد. در همین لحظه که شما در حال مطالعه این مطلب هستید، ممکن است هکری به وب‌سایت شما نفوذ کرده و در کسری از ثانیه تمام اطلاعات و داده‌های شما را از بین ببرد. اگر برنامه پشتیان‌گیری منظمی برای وب‌سایت خود تا حالا ایجاد نکرده‌اید، باید بگویم که متاسفانه تمام تلاش‌های شما تا امروز از بین رفته و عملا کسب‌و‌کار آنلاین شما به کلی با خاک یکسان شده است.

تصور قرار گیری در شرایط بالا نیز بسیار سخت و دردناک است. بنابراین برای آن‌که در این شرایط بسیار بغرنج قرار نگیرید، همین حالا یک برنامه پشتیبان‌گیری از وب‌سایت خود ایجاد کنید تا همیشه از آخرین تغییرات وب‌سایت خود یک فایل پشتیبان داشته باشید. ایجاد برنامه پشتیبان‌گیری باید با توجه به حجم فعالیت و تغییرات ایجاد شده در وب‌سایت شما همیشه در یک بازه زمانی مناسب انجام شود.

نکته‌ی بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید آن است که هرگز فایل پشتیبان تهیه شده از وب‌سایت خود را درون همان هاست وب‌سایت نگه‌داری نکنید. زیرا اگر مشکلی برای هاست رخ دهد و یا نفوذ به هاست صورت گیرد، فایل پشتیبان شما نیز ممکن است از بین برود.

پشتیبان گیری و حفظ امنیت وب‌سات

بیشتر سرویس دهندگان خدمات میزبانی از وب‌سایت شما پشتیبان‌گیری می‌کنند. می‌توانید نسخه پشتیبان وب‌سایت خود را نیز از آن‌ها درخواست کنید. همچنین بررسی کنید که ارائه دهنده سرویس میزبانی حتما عمل پشتیبان گیری‌های اتوماتیک را به صورت کامل و بدون نقص انجام داده و آن را در یک مکان امن ذخیره می‌کند. البته ما توصیه می‌کنیم در صورت امکان جدا از میزبانی خود نیز نسخه‌هایی از وب‌سایت خود تهیه و ذخیره نمایید.

 

10- از شبکه‌ای تحویل محتوا (CDN) استفاده کنید

با استفاده از CDN علاوه بر افزایش سرعت بارگزاری وب‌سایت شما برای کاربران مختلف در موقعیت‌های جغرافیایی متفاوت، می‌تواند برای افزیش امنیت خرید اینترنتی نیز بسیار مفید باشد. CDN مخفف عبارت Content Delivery Network و به معنایی شبکه توزیع محتوا است.

عملکرد این سرویس به این گونه است که سرور‌هایی در سرتاسر جهان در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف قرار گرفته که یک نسخه کامل از محتوای وب‌سایت شما را ذخیره دارند. هرگاه کاربری در مرورگر خود آدرس وب‌سایت شما را وارد کند وظیفه این شبکه‌ها است که محتوا را بر اساس موقعیت کاربر و از طریق نزدیک‌ترین سرور به کاربران ارائه دهد. این شبکه‌ها هر گونه عملیات مخرب را شناسایی کرده و در صورت بروز حملات DDoS آن را مسدود می‌کند.

شبکه تحویل محتوا

جمع‌بندی نهایی

امینت خرید اینترنتی از موارد بسیار مهمی ‌است که در هر فروشگاه اینترنتی باید به آن توجه ویژه‌ای داشت و برای حفظ و ارتقا آن همواره در تلاش باشید. ایجاد بستری امن و قابل اطمینان برای حفظ اطلاعات کاربر و همچنین خدمات رسانی به کاربران و مشتریان از وظایف اصلی مدیران وب‌سایت‌ها می‌باشد.

در این سری آموزش‌های پشتیبان وردپرس 10 فاکتور کلیدی برای تامین امنیت خرید اینترنتی را معرفی کردیم که عبارت اند از:

  1. خدمات میزبانی مناسب
  2. استفاده از پروتکل امنیتی SSL
  3. استفاده از یک پلت فرم امن
  4. امنیت اطلاعات کاربران
  5. عدم ذخیره اطلاعات حساس مشتریان
  6. اسکن امنیتی
  7. سازگاری سایت با استاندارد PCI DSS
  8. به روزرسانی‌های منظم
  9. پشتیبان‌گیری‌های منظم
  10. استفاده از شبکه تحویل محتوا (CDN)

موارد ذکر شده تا حد زیادی روی فروشگاه اینترنتی و امنیت خرید اینترنتی تاثیرگذار هستند. در صورت وجود هر گونه مشکل از بخش پشتیبانی سایت با ما در ارتباط باشید. موفق باشید.

دوستان عزیز آموزش امنیت فروشگاه اینترنتی به پایان رسید. ما در سایت پشتیبان وردپرس برای شما عزیزان یک دوره آموزش رایگان پیشگیری از بروز حملات و جلوگیری از هک شدن آماده کرده‌ایم که فهرست آن را در زیر می‌توانید مشاهده کنید.

جلسه۱: اهمیت تامین امنیت در وردپرس

جلسه ۲: روش‌های افزایش سطح امنیت وردپرس

جلسه۳: اقدامات امنیتی در وردپرس

جلسه۴: ضد هک شدن وردپرس

[gap] [button text=”افزایش امنیت و پاکسازی کدهای مخرب وردپرس” color=”alert” radius=”10″ expand=”true” link=”https://wphelper.ir/wordpress-malware-removal-service” target=”_blank”]
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله