با رشد تجارت الکترونیک و گسترش کسب و کارها در بستر وبسایت و اینترنت مساله حفاظت از اطلاعات کاربران و صاحبان سایتها جزء اولویت های هر وبسایتی قرار گرفت، به طوری که اگر سایتی دارای امنیت و سیستم حفاظت از اطلاعات خود و کاربرانش نباشد یک سایت کاملا بی ارزش از نظر کاربران و گوگل به حساب می آید. Ssl عنوان یک گواهینامه امنیتی می باشد و کاربرد آن تضمین کننده امنیت اطلاعاتی از سایت و کاربران است، که با سرور رد و بدل می شود.  اولین قدم برای ایجاد یک سایت ایمن نصب پروتکل ssl بر روی آن و در واقع سایتی بدون داشتن این پروتکل یک سایت کاملا هدفمند برای حملات هکری می باشد.

تفاوت http و https

http  یک پروتکل برای انتقال داده ها است که با کمک این پروتکل اطلاعات کاربر به سرور منتقل می شود و مجددا این اطلاعات از سمت سرور به مرورگر منتقل می شود. اما در https همین انتقال داده ها را،  از طریق رمز گذاری انجام می دهد.

در http اطلاعات از امنیتی برخوردار نمی باشند و ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرند، اما در https اطلاعات رمزگذاری شده و هیچ هکری نمی تواند این اطلاعات را بازگشایی کنید و به این اطلاعات که عمدتا اطلاعات محرمانه کاربر و سایت هستند دستیابی پیداکند.

گواهینامه امنیت ssl چیست؟

Ssl  مخفف Secure Socket Layer  است که در واقع به معنی یک لایه از امنیت برای سایت می باشد. ssl یک گواهینامه امنیت با پروتکل https است که کاربرد آن حفظ امنیت داده ها در هنگام انتقال داده ها بین مرورگر و سرور می باشد. با وجود داشتن گواهینامه Ssl هر داده ای بین مرورگر و سرور، ابتدا رمز گذاری می شوند و اگر در میانه مسیر توسط هکر یا هر چیز دیگری داده ها بخواهند رمزگشایی شوند، این کار امکان پذیر نخواهد بود و داده ها تنها پس از رسیدن به مقصد مورد نظر رمزگشایی انجام می شوند.

ساخت جدول قیمت گذاری واکنش‌گرا در وردپرس

به طور کلی هر گاه اطلاعات یا داده ای توسط کاربر وارد وبسایت شود، این اطلاعات به شکل رمز گذاری شده به سرور منتقل می شود. اطلاعاتی مثل اطلاعات شخصی افراد، شماره حساب بانکی افراد و ….

وبسایت هایی که در ابتدای آدرس خود دارای https می باشند دارای گواهینامه امنیت ssl می باشند و می توانید هم به آنها اعتماد کنید و به راحتی از آن خرید کنید، اما

وبسایتهایی که در کنار آدرس و لینک آنها http وجود دارد، فاقد هر گونه امنیت می باشند و دائما در تیررس هکرها قرار دارند و به هیچ وجه نباید به آنها اعتماد کرد.

مزایای ssl

ضرورت داشتن گواهینامه اس اس ال به اندازه ای می باشد که تاکید می شود از همان مراحل اولیه شروع طراحی سایت بعد از انتخاب هاست و دامنه گواهینامه اس اس ال برای سایت بگیرید و بعد بقیه مراحل ساخت سایت و کسب و کار خود را انجام دهید.

  • حفظ و امنیت اطلاعات در حملات: داشتن ssl برای یک سایت تضمین کننده امنیت بسیاری از اطلاعاتی که وارد سایت می شود، و این اطلاعات هرگز طعمه هکرها نخواهد شد.
  • افزایش توجه و اعتماد به سایت: وجود قفل سبز یا همان اس اس ال باعث افزایش اعتماد کاربران به آن سایت می شود و ترافیک بیشتری برای آن سایت به وجود می آید و در نتیجه بازید و فروش آن سایت ببیشتر می شود.
  • تاثیر ssl در سئو: به سبب عوامل بالا و تاکید گوگل بر ضرورت داشتن گواهینامه اس اس ال، گوگل به هر وبسایتی که از این گواهینامه استفاده می کند، امتیاز بیشتری می دهد و قطعا چنین وبسایتی نسبت به سایتی که از اس اس ال استفاده نمی کند، در رتبه های بهتری قرار خواهد گرفت. وجود یک سایت امن و استفاده از پروتکل های امن به یک استاندارد مهم هم برای بهبود سئو و هم برای دیگر جنبه های سایت تبدیل شده است.
  • سرعت بیشتر بارگذاری سایت: سایت هایی که از اس اس ال استفاده می کنند نسبت به سایتهایی که از آن استفاده نمی کنند، دارای سرعت بیشتری در انتقال داده ها و بارگذاری صفحات خوهند بود.
  • در ایران برای اعتبار بخشیدن به یک فروشگاه اینترنتی از سوی مرکز توسعه تجارت الکترونیک نشان نماد اعتماد الکترونیکی صادر می شود. وبسایت های فروشگاهی به طور مستقیم با خرید و فروش و تراکنش های مالی همراه هستند. اگر وبسایتی حداقل امکانات و ویژگی های یک فروشگاه اینترنتی را داشته باشد دارای نشان نماد اعتماد تک ستاره می شود. اما داشتن نماد اعتماد دو ستاره مشروط به مجهز بودن وبسایت به ssl امن می باشد و این نشان دهنده اهمیت اس اس ال برای اخذ نماد اعتماد الکترونیکی و ضرورت استفاده از ssl در فروشگاه اینترنتی می باشد.
چگونگی انتخاب پسورد مناسب در وردپرس

 

  • در نتیجه تجربه کاربری مثبت و اعتماد گوگل به وبسایت شما، وب سایت شما دارای نرخ تبدیل بالاتری خواهد شد و این موضوع به افزایش شهرت برند و نام تجاری شما خواهد شد.

معایب ssl رایگان

اگر شما دارای سایت فروشگاهی و یا هر سایت دیگری می باشید که اطلاعات مالی یا هر اطلاعات دیگری از حریم شخصی کاربران دارید به شما توصیه می کنیم که از ssl رایگان استفاده نکنید، زیرا گواهینامه امنیت ssl در فروشگاه اینترنتی و وبسایت هایی که دارای اطلاعات محرمانه می باشند بسیار مهم تراز بقیه سایتها می باشد و از آنجاییکه اس اس ال های رایگان بعد از یک دوره مثلا سه ماه یا بیشتر انقضا می یابند و نیاز به تمدید مجدد دارند. عدم تمدید یا فراموش کردن تمدید اس اس ال ریسک بزرگی برای این وبسایت ها می باشد.

همچنین اگر شما سایتی دارند که ترافیک بالایی دارد، به شما توصیه می شود که از ssl رایگان استفاده نکنید. زیرا این اس اس ال ها منجر به لود صفحات سایت شما با سرعت پایینی می شوند و از طرف دیگر به علت رایگان بودن این اس اس ال ها، لود اطلاعات بالایی بر روی آنها انجام می شود و این مسلما منجربه کاهش سرعت سایت خواهد شد.

نتیجه گیری

اهمیت و ضرورت وجود امنیت در سایت، گواهینامه امنیت  ssl را به اولویت مسائل مربوط به سایت تبدیل کرده است. کاربرد ssl در سایت ایجاد امنیت، اعتماد، بهبود سئوی سایت، بهبود سرعت، و در نتیجه افزایش فروش و بهبود برند و نام تجاری شما خواهد شد. پس برای شروع کسب و کار اینترنتی خود خرید، نصب و فعالسازی اس اس ال را در اولویت اقدامات قرار دهید.

خدمات پشتیبانی سایت
سرویس پاکسازی کدهای مخرب از سایت ویروسی و هک شده

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

One thought on “ssl چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محصول جدید
افزونه پیشرو لاگین

افزونه ورود و عضویت، بهترین جایگزین افزونه دیجیتس
این افزونه توسط تیم توسعه پشتیبان وردپرس تولید شده است.
بستن
نمایش مجدد
پاسخگوی آنلاین پشتیبان وردپرس
پاسخگوی آنلاین پشتیبان وردپرس
سید داود موسوی

سلام، موسوی هستم.

به شما کمک میکنم که متناسب با نیاز خود خدمات یا دوره آموزشی مناسب را انتخاب کنید.

از صحبت با شما خوشحال خواهم شد.

۰۲۱-۹۱۰۱۴۵۱۲ ارتباط در اسکایپ