|

با رشد تجارت الکترونیک و گسترش کسب و کارها در بستر وبسایت و اینترنت مساله حفاظت از اطلاعات کاربران و صاحبان سایتها جزء اولویت های هر وبسایتی قرار گرفت، به طوری که اگر سایتی دارای امنیت و سیستم حفاظت از اطلاعات خود و کاربرانش نباشد یک سایت کاملا بی ارزش از نظر کاربران و گوگل به حساب می آید. Ssl عنوان یک گواهینامه امنیتی می باشد و کاربرد آن تضمین کننده امنیت اطلاعاتی از سایت و کاربران است، که با سرور رد و بدل می شود.  اولین قدم برای ایجاد یک سایت ایمن نصب پروتکل ssl بر روی آن و در واقع سایتی بدون داشتن این پروتکل یک سایت کاملا هدفمند برای حملات هکری می باشد.

تفاوت http و https

http  یک پروتکل برای انتقال داده ها است که با کمک این پروتکل اطلاعات کاربر به سرور منتقل می شود و مجددا این اطلاعات از سمت سرور به مرورگر منتقل می شود. اما در https همین انتقال داده ها را،  از طریق رمز گذاری انجام می دهد.

در http اطلاعات از امنیتی برخوردار نمی باشند و ممکن است مورد حمله هکرها قرار بگیرند، اما در https اطلاعات رمزگذاری شده و هیچ هکری نمی تواند این اطلاعات را بازگشایی کنید و به این اطلاعات که عمدتا اطلاعات محرمانه کاربر و سایت هستند دستیابی پیداکند.

گواهینامه امنیت ssl چیست؟

Ssl  مخفف Secure Socket Layer  است که در واقع به معنی یک لایه از امنیت برای سایت می باشد. ssl یک گواهینامه امنیت با پروتکل https است که کاربرد آن حفظ امنیت داده ها در هنگام انتقال داده ها بین مرورگر و سرور می باشد. با وجود داشتن گواهینامه Ssl هر داده ای بین مرورگر و سرور، ابتدا رمز گذاری می شوند و اگر در میانه مسیر توسط هکر یا هر چیز دیگری داده ها بخواهند رمزگشایی شوند، این کار امکان پذیر نخواهد بود و داده ها تنها پس از رسیدن به مقصد مورد نظر رمزگشایی انجام می شوند.

به طور کلی هر گاه اطلاعات یا داده ای توسط کاربر وارد وبسایت شود، این اطلاعات به شکل رمز گذاری شده به سرور منتقل می شود. اطلاعاتی مثل اطلاعات شخصی افراد، شماره حساب بانکی افراد و ….

وبسایت هایی که در ابتدای آدرس خود دارای https می باشند دارای گواهینامه امنیت ssl می باشند و می توانید هم به آنها اعتماد کنید و به راحتی از آن خرید کنید، اما

وبسایتهایی که در کنار آدرس و لینک آنها http وجود دارد، فاقد هر گونه امنیت می باشند و دائما در تیررس هکرها قرار دارند و به هیچ وجه نباید به آنها اعتماد کرد.

مزایای ssl

ضرورت داشتن گواهینامه اس اس ال به اندازه ای می باشد که تاکید می شود از همان مراحل اولیه شروع طراحی سایت بعد از انتخاب هاست و دامنه گواهینامه اس اس ال برای سایت بگیرید و بعد بقیه مراحل ساخت سایت و کسب و کار خود را انجام دهید.

 

معایب ssl رایگان

اگر شما دارای سایت فروشگاهی و یا هر سایت دیگری می باشید که اطلاعات مالی یا هر اطلاعات دیگری از حریم شخصی کاربران دارید به شما توصیه می کنیم که از ssl رایگان استفاده نکنید، زیرا گواهینامه امنیت ssl در فروشگاه اینترنتی و وبسایت هایی که دارای اطلاعات محرمانه می باشند بسیار مهم تراز بقیه سایتها می باشد و از آنجاییکه اس اس ال های رایگان بعد از یک دوره مثلا سه ماه یا بیشتر انقضا می یابند و نیاز به تمدید مجدد دارند. عدم تمدید یا فراموش کردن تمدید اس اس ال ریسک بزرگی برای این وبسایت ها می باشد.

همچنین اگر شما سایتی دارند که ترافیک بالایی دارد، به شما توصیه می شود که از ssl رایگان استفاده نکنید. زیرا این اس اس ال ها منجر به لود صفحات سایت شما با سرعت پایینی می شوند و از طرف دیگر به علت رایگان بودن این اس اس ال ها، لود اطلاعات بالایی بر روی آنها انجام می شود و این مسلما منجربه کاهش سرعت سایت خواهد شد.

نتیجه گیری

اهمیت و ضرورت وجود امنیت در سایت، گواهینامه امنیت  ssl را به اولویت مسائل مربوط به سایت تبدیل کرده است. کاربرد ssl در سایت ایجاد امنیت، اعتماد، بهبود سئوی سایت، بهبود سرعت، و در نتیجه افزایش فروش و بهبود برند و نام تجاری شما خواهد شد. پس برای شروع کسب و کار اینترنتی خود خرید، نصب و فعالسازی اس اس ال را در اولویت اقدامات قرار دهید.

[gap] [button text=”سرویس پاکسازی کدهای مخرب از سایت ویروسی و هک شده” color=”alert” radius=”10″ expand=”true” link=”https://wphelper.ir/wordpress-malware-removal-service” target=”_blank”]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *