|

انتخاب نام دامنه مناسب

انتخاب دامنه مناسب

انتخاب بهترین دامنه برای سایت، هنگام راه اندازی سایت برای کسب و کار از مهمترین و سخت ترین مراحل برای ساختن وبسایت شما می باشد. از زمان ظهور اینترنت صدها میلیون دامنه ثبت شده است.انتخاب دامنه مناسب برای شروع ساختن سایت، یک حضور موفق و متفاوت ایجاد می کند و باعث می شود وبسایت شما راحت به خاطر سپرده شود.

برای انتخاب یک دامنه مناسب برای سایت دقت و تمرکز لازم را بکار ببرید و جستجوی زیادی انجام دهید زیرا اگر نام مناسبی برای دامین سایت خود انتخاب نکنید، تغییر نام دامنه  و انتقال سایت به دامنه جدید پس از شروع فعالیت سایت نسبتا سخت خواهد بود و ممکن است زمان بر باشد و نتایج منفی برایتان مانند از دست دادن ترافیک و خرابی هایی برای سایت شما در پی داشته باشد، پس قبل از شروع کار سایت وقت و انرژی لازم را برای این کار داشته باشید.

 

دامنه چیست؟

 

دامنه، نام دامنه و یا دامین، نامی است که شما برای وبسایت خود انتخاب می کنید. به عبارتی سایت شما در فضای آنلاین با این اسم شناخته می شود و آدرس سایت شما بر اساس همین نام شناخته می شود. پس منظور از نام دامنه ویا دامین، همان دامنه است.

کاربران برای ورود به این سایت باید یا آن را مستقیما در موتور جستجو تایپ کنند و با با مشاهده نام دامنه بر روی آن کلیک کنند و به وبسایت شما وارد شوند. مثلا در مورد سایت دیجیکلا، نام digikala نامی است که صاحب آن برای سایت خود انتخاب کرده است.

 

دامنه چیست

 

اجزای دامنه

هر دامنه از چند بخش تشکیل می شود، اما اصلی ترین بخش های دامنه شامل دو قسمت است. به مثال دقت کنید.

wphelper.ir

digikala.com

پسوند دامنه.نام دامنه

 

 • نام دامنه
 • پسوند دامنه

                                            

http و https پروتکل انتقال داده ها در سایت می باشند. تفاوت http و https در این است که در https انتقال داده ها در سایت شما به شکل امن انجام می شود در حالیکه http امنیت لازم را ندارد.

 

 

دامنه چیست

 

اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب

دلایل مهمی وجود دارد که نشان می دهد انتخاب نام دامنه بسیار مهم است. برخی از مهمترین دلایلی که اهمیت انتخاب نام دامنه را نشان می دهند را برای شما بیان می کنیم.

 

 • دامنه سایت نشان دهنده هویت شماست

نام دامنه سایت چیزی فراتر از یک آدرس اینترنتی است که کاربران و مشتریان به آن وارد می شوند. دامنه در واقع پایه اصلی فعالیتهای دیجیتال مارکتینگ است. بعضی از دامنه های کمیاب میلیون ها دلار قیمت دارند و در واقع نماینده نام تجاری و برند شما در فضای آنلاین می باشند.

 

 • تاثیر دامنه بر سئوی سایت

هدف از خرید دامنه مناسب و به طور کلی هدف از فعالیتهای بازاریابی دیجیتال افزایش بازدید از سایت می باشد. سئوی سایت مجموعه فعالیت هایی است که به شما کمک می کند سایت در رتبه خوبی در موتورهای جستجوگر قرار بگیرد.

بیش از صدها عامل برای سئوی سایت وجود دارد، دامنه سایت نیز می تواند به سئوی سایت شما کمک کند. برخی مشاهدات حاکی از آن است افزودن یک کلمه کلیدی مرتبط در دامنه یا در ساختار url یک صفحه می تواند احتمال رتبه بندی وبسایت شما را برای آن عبارات را تا حد زیادی افزایش دهد. اما اگر دامنه شما دارای چنین ویژگی یعنی داشتن کلمه کلیدی نیست هم اصلا نگران نباشید، زیرا عوامل دیگری بر رتبه سایت شما تاثیر می گذارند و تکیه بر دامنه ای که حاوی کلمات کلیدی باشد به تنهایی کافی نیست.

 

 • ایجاد اعتبار

ایجاد یک دامنه با ارزش برای وبسایت شما به ایجاد اعتبار و حرفه ای بودن به صورت آنلاین و حتی آفلاین کمک می کند. یک دامنه ممتاز نشان می دهد که شما یک تجارت معتبر و واقعی هستید و راحت تر به شما اعتماد می کنند.

 

 • بیان هدف شرکت

گاهی هدف شرکت و کسب و کار خود را به راحتی با بیان آن در دامنه می توان اعلام کرد.

آدرس و دامنه سایت https://doctoreto.com/  را مشاهده کنید، به راحتی می توان متوجه شد که این سایت، یک سایت پزشکی می باشد و با ورود به آن می توان دکترت رو به راحتی انتخاب کرد.

 

 • کمک به بهبود فعالیت های بازاریابی

با انتخا یک نام دامنه زیبا و کوتاه شما می توانید کاری کنید که دامنه وبسایت شما به راحتی در ذهن مخاطب باقی بماند و این موضوع کمک به کارایی ئ اثربخشی بیشتر فعالیت های بازاریابی می باشد.

 

 • ایجاد یک سرمایه گذاری مطمئن

در سالهای اخیر مشاهده شد که بسیاری از دامنه ها با مبالغ بسیار بالایی به فروش می رسند. البته انتخاب دامنه با ارزش بالا امروزه کار تقریبا سختی می باشد زیرا دامنه های باارزش قبلا توسط افراد زرنگ دیگری خریداری شده اند.

 

 • حرفه ای بودن در مقابل رقبا

انتخاب بودن یک نام دامنه مناسب و منطبق با فعالیتهای شما، حاکی از حرفه ای بودن شماست. این موضوع شاید در نگاه اول ناچیز به نظر برسد اما تمایز شما را از رقبا نشان میدهد و تاثیر مثبت خود بعدها برای شما نشان می دهد.

 

اهمیت انتخاب نام دامنه مناسب

 

نکات مهم در انتخاب دامنه

 • یکی از اصول اولیه انتخاب نام دامنه، این است که نامی را انتخاب کنید که هماهنگ یا مکمل با فعالیتهای شما باشد. نتیجه این هماهنگی باعث می شود افراد هنگام جستجو در گوگل راحت تر شما را پیدا کنند. به راحتی با دیدن دامنه سایت ir می توان فهمید حوزه فعالیت سایت زیبایی می باشد.

 

 • اصولا انتخاب یک نام دامنه با معنا، بهتر از انتخاب یک نام دامنه بی معنا می باشد. نام دامنه با معنا علاوه بر اینکه راحت تر در ذهن میمانند احساس بهتری در ذهن افراد به وجود می آورند.

 

 • به جای استفاده از کلمات سخت از کلمات اسان و متداول استفاده کنید.

 

 • از استفاده از اعداد، خط فاصله، علامت سوال، فاصله، *، $،! و علائمی از این قبیل در انتخاب نام دامنه خودداری کنید.

 

 • دامنه ای که انتخاب می کنید، حداقل سه حرف و حداکثر 63 حرف داشته باشد. سعی کنید دامنه ای که انتخاب می کنید، کوتاه باشد اما نه خیلی کوتاه که معنایی نداشته باشد

 

 • سعی کنید نام دامنه سایت شما با نام تجاری شما یکسان باشد. به عنوان مثال شرکت گلرنگ با نام تجاری گلرنگ، دارای سایت https://www.golrang.com/ می باشد که نام دامنه همان نام تجاری می باشد.

 

 

 • در صورت امکان از کلمه کلیدی مرتبط با کسب و کار خود به طرز صحیح استفاده کنید.

 

 • از خرید دامنه های ارزان برای کسب و کارهای اصلی و بزرگ خودداری کنید.

 

 

 • از تکرار حروف مخصوصا به صورت حروف مشابه کنار هم خودداری کنید.

 

 • دقت کنید که آسان تایپ شود و راحت تلفظ گردد.

 

 • از نوشتن کلمات با املای غلط پرهیز کنید، زیرا برخی افراد ممکن است فکر کنند که این واقعا غلط املایی است، در صورتی که شما برای ابتکار عمل آن را انتخاب کرده باشید.

 

 

 • سعی کنید نام دامنه تان مختص خودتان باشد و از انتخاب دامنه شبیه به سایت رقبا خودداری کنید.

 

 • برای انتخاب نام دامنه خلاقیت را چاشنی کار خود قرار دهید.

 

 • پسوند سایت خود را متناسب با سایت و حوزه فعالیت خود انتخاب کنید. انواع مختلف پسوند دامنه های اینترنتی وجود دارد مانند پسوند .com، .ir، .net و …. شما باید بدانید که برای سایت شما، کدام پسوند دامنه بهتر است؟

 

 • گاهی به علت گرفتن دامنه های یک حوزه افراد مجبور می شوند که نام دامنه را به اسم خود ثبت می کنند که در نوع خودش میتواند اقدام درستی باشد. مانند drrezaie.com

 

 • هنگام خرید دامنه، دامنه ی خود را به مدت حداقل 5 سال تمدید کنید. همچنین از سرویس تمدبد خودکار استفاده کنید، تا در صورت فراموشی، دامنه به شکل خودکار تمدید شود.

 

 • هنگام خرید دامنه با یک پسوند، دامنه ی خود را با سایر پسوندها هم خریداری کنید. مثلا اگر یک سایت با پسوند .com خرید کردید، همین دامنه را با پسوندهای .ir یا .org و سایر پسوندها نیز بخرید. به این دامنه از سایت شما با پسوندهای دیگر پارک دامنه یا پارک دامین سایت گفته می شود. گاهی مجبور می شود علاوه بر دامنه هایی که گفته شد، نام دامنه های شبیه به شکل املائی دامنه خود را نیز خریداری کنید.

 

 • اگر قصد خرید نام دامنه های که قبلا گرفته شده است، را دارید، تحقیق کنید که در این سایت فعالیت های مخرب یا اسپم انجام نشده باشد.

 

 • اگر به دنبال ایده برای اسم سایت و اسم ساز حرفه ای آنلاین برای انتخاب دامنه هستید، سایتهایی وجود دارد که پیشنهاد اسم سایت را انجام می دهند و می توانید از کمک آنها استفاده کنید. مانند سایت

 

https://www.namecheap.com/

https://www.godaddy.com/

https://webflow.com/

https://www.blogtyrant.com/

 

 • در آخر حتما توصیه می شود با از یک کسی که قبلا حداقل دو عدد سایت را طراحی کرده مشاوره بگیرید و حتما از نظرات و پیشنهادات او برای تایید دامنه ی پیشنهادیتون استفاده کنید.

نکات مهم در انتخاب دامنه

 

نتیجه گیری

انتخاب  نام دامنه مناسب برای سایت از مهم ترین اقدامات قبل از شروع کار سایت می باشد. انتخاب درست نام سایت بر سایر فعالیتهای بازاریابی سئوی سایت، اعتبار شما و… موثر می باشد.

رعایت اصولی مانند کوتاه بودن نام دامنه، خلاقیت در انتخاب دامنه، معنادار بودن دامنه، خرید پارک دامنه مربوط به شما، راهنمایی و مشاوره و …. برای انتخاب یک نام دامنه مطمئن، به شما در ایجاد یک سایت با ساختار قوی کمک می کند.

فهرست این مقاله

آموزش فشرده پشتیبانی سایت

فقط با ۲۰ ساعت آموزش یاد بگیر سایت وردپرسیت رو اصولی نگهداری کنی !!!
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله