|

سلام دوستان عزیز وردپرسی؛ یکی از موارد مهمی که مدیران وب­ سایت­ ها باید به آن توجه داشته باشند. تهیه­ ی بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس از آخرین تغیرت ایجادشده در وب­ سایت است. دلایل بسیاری برای تهیه فایل پشتیبان از وب ­سایت وجود دارد. ازجمله خطاهای کدگذاری، احتمال نفوذ به وب­ سایت و یا هر اتفاقی که باعث از بین رفتن اطلاعات وب­ سایت شود. اگر در چنین شرایطی یک نسخه پشتیبان تهیه‌کرده باشید، می‌توانید به‌راحتی وب‌سایت خود را بازیابی کرده و مشکل را برطرف نمایید. امروز در این مطلب قصد معرفی یکی از بهترین افزونه­ های پشتیبان گیری از وردپرس راداریم که با استفاده از آن قادر خواهید بود به‌راحتی از وب‌سایت خود فایل پشتیبان تهیه نمایید.

بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس

بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus UpdraftPlus یکی از بهترین افزونه­ های موجود برای پشتیبان گیری از وردپرس هست که امکان تهیه­ ی پشتیبان­ های منظم از وب­ سایت وردپرسی تان را فراهم می­کند. این افزونه که توسط UpdraftPlus.Com, David Anderson توسعه داده‌شده تا اکنون بیش از یک‌میلیون نصب فعال را در مخزن وردپرس ثبت کرده است.

امکانات افزونه UpdraftPlus

نصب و راه­ اندازی

برای نصب و فعال‌سازی افزونه UpdraftPluse از منوی پیشخوان وردپرس به افزونه> افزودن مراجعه کرده و اقدام به نصب و فعال‌سازی آن نمایید. پس از فعال کردن افزونه گزینه­ ای تحت عنوان ” پشتیبان­ های UpdraftPlus ” در منوی تنظیمات پیشخوان ایجاد می­شود. که با کلیک کردن بر روی آن به منوی تنظیمات افزونه منتقل خواهید شد.بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus صفحه ­ی تنظیمات افزونه­­ ی UpdraftPluse دارای چهار بخش کلی هست که در ادامه به آن­ها خواهیم پرداخت.

تنظیمات

همیشه بخش تنظیمات اصلی جزء مهم‌ترین قسمت­ ها هست تا قبل از هر کاری به آن پرداخته شود. بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus دو گزینه­ ی اول موجود در این بخش “Files backup schedule” و “Database backup schedule” است که به ترتیب مربوط به پشتیبان گیری از فایل­ ها و پایگاه داده است. با استفاده از این دو گزینه قادر خواهید بود پشتیبان گیری­ های زمان‌بندی‌شده را مطابق با نیاز خود پیکربندی نمایید. در ادامه ­از قسمت “حافظه ریموت خود را انتخاب کنید” می­توانید مکان ذخیره شدن فایل پشتیبان تهیه‌شده را مشخص کنید. بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus در ادامه­ ی بخش تنظیمات افزونه از قسمت “قرار گرفتن در فایل‌های پشتیبان” می­توانید تعیین کنید از چه فایل­ هایی پشتیبان گیری صورت گیرد. توصیه می­شود همه­ ی موارد را انتخاب نمایید. اگر تمایل دارید گزارش‌های فعالیت افزونه به ایمیل شما ارسال شود تیک گزینه­ ی “ایمیل”  را بزنید. در ادامه­ ی این بخش با کلیک بر روی “نمایش تنظیمات حرفه­ ای” قادر خواهید بود کنترل بیشتری بر روی فعالیت افزونه داشته باشید. در پایان بر روی گزینه­ ی “ذخیره تغییرات”  کلیک نمایید. البته شاید شما تمایل داشته باشید به صورت دستی اقدام به نهیه بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس کنی. برای انجام این کار به تب “وضعیت کنونی” مراجعه کنید.

وضعیت کنونی

برای پشتیبان گیری به‌صورت دستی تنها کافی است بر روی گزینه­ی “تهیه­ ی پشتیبان” کلیک نمایید. بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus با کلیک بر روی گزینه­ ی “تهیه­ ی پشتیبان” پنجره ­ی جدید باز می­شود که از طریق آن می­توانید تعیین کنید که از چه قسمت­ هایی پشتیبان گیری شود. پس از انتخاب گزینه­ های موردنظر خود برو روی گزینه­ ی “تهیه­ ی پشتیبان” کلیک کنید. پشتیبان گیری از وب‌سایت تنها اولین قدم است. شما همچنین باید بدانید که چگونه با استفاده از یکی از این پشتیبان گیری ایجادشده وب‌سایت خود را بازگردانید. حال به تب “پشتیبان­ های موجود” مراجعه کنید.

پشتیبان­ های موجود

 بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس با افزونه UpdraftPlus برای بارگذاری فایل­ های پشتیبان خود بر روی گزینه “آپلود فایل­ های پشتیبان” کلیک نمایید. در غیر این صورت کافی است در جلوی فایل پشتیبان موردنظرتان روی دکمه‌ی بازنشانی کلیک کنید. پس از کلیک روی دکمه بازنشانی، پنجره‌ای به‌صورت پاپ آپ باز می‌شود که به شما اجازه می­دهد بخش‌های دلخواه فایل پشتیبان را جهت بازگردانی انتخاب کنید. اگر موفق به بارگذاری فایل پشتیبان شدید حال به تب “وضعیت کنونی” مراجعه کرده و بر روی گزینه­ ی “بازنشانی”کلیک نمایید.

نتیجه پایانی

اطلاعات موجود در وب­ سایت به دلیل اشتباه شما و یا میزبان وب­ سایتتان و یا هر دلیل دیگری ممکن است از بین بروند. بنابراین برای مقابله با این امر باید چاره ­ای اندیشید. بهترین و مطمئن‌ترین راه ممکن، پشتیبان گیری­ه ای برنامه‌ریزی‌شده‌ای از وب­ سایتتان است تا در صورت برخورد با مشکلاتی ازاین‌دست که حیات وب­ سایتتان را تهدید می‌کند بتوانید به‌راحتی اطلاعات ازدست‌رفته را بازیابی نمایید. در این مطلب افزونه‌ای بسیار حرفه‌ای و کاربردی برای تهیه بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس را معرفی کردیم. که با استفاده از آن دیگر نگران تهیه فایل پشتیبان در سایت وردپرسی خود نخواهید بود. 😉
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله