|

سلام دوستان عزیز؛ همان طور که می دانید پایگاه داده یک بخش جدا نشدنی از وردپرس است که توجه به آن جزو الزامات می باشد. علاوه بر حفظ و نگه داری اطلاعات تمییز بودن و پاکسازی آن بسیار مهم است به گونه ای که اطلاعات منسوخ و زاید را از آن خارج کرد و در صدد باشید تا دچار مشکل نشوید. همچنین گاها کاربران بنا به دلایل متعددی قصد ریست دیتابیس وردپرس را دارند تا به تنظیمات اولیه و حالت پیش فرض بازگردند. در این آموزش روشی ساده , افزونه WordPress Database Reset را برای بازگشت به تنظیمات اولیه معرفی می کنیم که به سادگی قادر خواهید بود تمام بخش های مورد نظر خود را انتخاب کنید و به  حالت پیش فرض برگردانید.

 

نحوه ریست دیتابیس وردپرس

اگر قصد پاکسازی کامل اطلاعات و داده‌های ذخیره شده در دیتابیس وردپرس خود را دارید باید بدانید که حذف دستی این اطلاعات باعث حذف همه‌ی آن ها نمی‌شود و فقط خواهید توانست پست‌ها و برگه‌ها و دیگر اطلاعاتی از این دست را پاکسازی نمایید. بهترین راه برای حذف کامل اطلاعات موجود در دیتابیس وردپرس استفاده از افزونه‌ می‌باشد. افزونه‌های زیادی برای ریست پایگاه داده در مخزن‌های وردپرس و دنیای وب منتشر شده است که یکی از بهترین افزونه های موجود که امروز ما ‌هم در این مطلب از پشتیبان وردپرس قصد معرفی آن را داریم افزونه‌ی WP Database Reset می‌باشد که می‌تواند کمک بسزایی در پاک سازی و تازه سازی دیتابیس وردپرس شما داشته باشد.

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Reset

افزونه WordPress Database Reset

 

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Reset

افزونه WordPress Database Reset یکی از بهترین و پرطرفدارترین افزونه‌های ریست دیتابیس وردپرس می‌باشد. این افزونه که توسط Chris Berthe توسعه داده شده توانسته است 80000 نصب فعال و امتیاز 4.5 از 5 ستاره را در مخزن وردپرس ثبت نماید.امکانات افزونه WordPress Database Reset

نصب و راه اندازی افزونه WordPress Database Reset

برای نصب و فعال سازی افزونه ریست دیتابیس وردپرس از منوی سمت راست پیشخوان بر روی گزینه‌ی افزودن از زیر منوی‌های تب افزونه کلیک نمایید. سپس در فیلد جستجوی افزونه‌ها عبارت WordPress Database Reset را تایپ کرده تا وردپرس افزونه مورد نظر شما را بیابد.

 

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Reset

پس تکمیل فرایند جستجو افزونه مورد نظر را یافته و سپس بر روی گزینه‌ی “هم اکنون نصب کنید” کلیک کرده و درنهایت افزونه را فعال نمایید.پس از فعال کردن افزونه گزینه‌ی تحت عنوان “Database Reset” در زیرمنوهای تب ابزارها ایجاد می‌شود که با کلیک بر روی آن به صفحه تنظیمات افزونه برای ریست کردن دیتابیس وردپرس منتقل خواهید شد.

 

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Reset

Database Reset

کار با افزونه خیلی ساده است. شما ابتدا در صفحه‌ی تنظیمات افزونه ریست دیتابیس وردپرس از بخش Select Tables باید قسمت‌هایی که قصد ریست کردن و پاک کردن اطلاعات موجود در آن را دارید را انتحاب کنید. برای انتخاب همه به صورت یک جا می توانید بر روی گزینه‌ی Select All کلیک کنید.

 

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Reset

برای حذف قسمت‌های انتخاب شده می‌توانید بر روی گزینه‌ی Remove کلیک نمایید. متاسفانه به دلیل فارسی بودن زبان وردپرس ما گزینه‌های انتخابی بر روی گزینه‌ی Remove افتاده است.

نکته: توجه کنید که اگر بخش user‌ را نیز انتخاب کرده‌ باشید پس از ریست دیتابیس وردپرس رمز ورود شما نیز ریست شده است. بنابراین قبل از هرکاری رمز ورود به حساب کاربری را مجددا تنظیم نمایید.پس از انتخاب بخش‌های مورد نظر خود کد امنیتی پنج رقمی را در فیلد تایپ کرده و بر روی گزینه‌ی Reset Table کلیک نمایید. پس کلیک بر روی این گزینه پیامی مبنی بر مطمئن بودن از ادامه‌ی این فرایند از شما پرسیده می شود. برای ادامه بر روی ok کلیک کنید.در زیر تصویری از ریست پایگاه داده وردپرس پس از استفاده از این افزونه را قرار داده‌ایم.

 

ریست دیتابیس وردپرس با افزونه WordPress Database Resetهمان طور که مشاهده می‌کنید تمام اطلاعات موجود در پایگاه داده و تنظیمات انجام شده به حالت پیشفرض وردپرس بازگشته است.

نکته:

دوستان عزیز قبل از ریست پایگاه داده وردپرس توصیه می‌شود که از وردپرس خود یه نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا در صورتی که بخواهید آن را به حالت قبل بازگردانید مشکلی نداشته باشید. زیرا ریست پایگاه داده همه‌ی اطلاعات و تنظیمات انجام شده بر روی سایت شما را حذف کرده و آن را به حالت اول پس نصب تازه وردپرس بر می‌گرداند.

نتیجه پایانی

افراد زیادی از جمله توسعه دهندگان قالب‌ها و افزونه‌ها به افزونه‌هایی برای ریست و تازه سازی دیتابیس وردپرس نیاز دارند. افزونه WordPress Database Reset یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین افزونه‌های موجود برای ریست دیتابیس وردپرس می‌باشد که امکانات بی‌نظیری از جمله امکان انتخاب و یا عدم انتخاب بخش‌های مختلف برای تازه سازی و حذف اطلاعات موجود در آن بخش می‌باشد. توجه داشته باشید که پس از استفاده از این افزونه تمام اطلاعات بخش‌هایی که انتخاب کرده‌اید به طور کامل حذف می‌شود و اگر شما تمام بخش‌ها را انتخاب کرده باشید پس انجام ریست دیتابیس تمام تنظیمات شما ریست خواهد شد.

با تشکر از همراهی شما. :