|

سلام دوستان؛ در آموزش های قبلی به معرفی نشانه های وب سایت های هک شده پرداختیم.  واقعیت ناراحت کننده این است که سایت شما ممکن است هک شود. اگر نشانه هایی از هک شدن وبسایت مشاهده کردید باید بلافاصله به پاکسازی وبسایت‌ هک شده بپردازید. این پاکسازی کمی وقت گیر و پیچیده است. در این مقاله از پشتیبان وردپرس قصد داریم به بررسی وب سایت های هک شده و آموزش روش های پاکسازی بپردازیم.

پاکسازی وبسایت‌ هک شده -Fixing Your Hacked WordPress Site

چطور متوجه هک شدن وب سایت شویم؟

هر وب سایت هک شده علائم و نشانه هایی دارد که با توجه به آن ها می توان تشخیص داد که وب سایت در چه وضعیتی به سر می برد.

 1. ارسال ایمیل هایی از سمت غیر
 2. وجود محتوای بد و ناخواسته
 3. کاهش غیرعادی سرعت سایت
 4. افزایش مصرف پهنای باند
 5. جریان های غیر معمول ترافیک(افزایش یا کاهش غیر طبیعی)
 6. و…

چطور متوجه هک شدن وب سایت شویم

پاکسازی وبسایت‌ هک شده

در سال های اخیر میزان نفوذ پذیری ها و آمار هک شدن وب سایت ها به طرز چشم گیری افزایش یافته است بنابر این آشنایی با روش هایی پاکسازی وب سایت هک شده بیش از گذشته حائز اهمیت است. روش های پاکسازی و بازیابی وب سایت کمی زمان بر و نیازمند حوصله و دقت است اما در نهایت امکان بازیابی وب سایت را فراهم می کنند. در ادامه راهنمای مرحله به مرحله ای پاکسازی وبسایت هک شده را دنبال کنید.

نکات قبل از پاکسازی وب سایت هک شده

قبل از شروع پاکسازی وبسایت هک شده چند نکته را باید بدانیم: ابتدا باید بدانیم که از کدام پلتفرم استفاده می کنیم، وردپرس،  Drupal, Joomla و… هر نوع وب سایتی می تواند هک شود برای پاکسازی لازم است نوع پلت فرم مشخص شود.

عواقب هک شدن وب سایت

وقتی وب سایت وردپرسی شما هک می شود به دنبال آن ممکن است چیزهای زیادی را از دست بدهید. از جمله:

اقدامات مهم و موثر در امنیت وبسایت (قبل از هک شدن)

اهمیت هاست: اگر وب سایت شما تجاری است، امنیت باید اولویت اول باشد. به همین دلیل است حرفه ای ها در انتخاب هاست مناسب بسیار دقت می کنند. اگر توان مالی دارید یا مسئله امنیت برای شما بسیار اهمیت دارد حتما از هاست وردپرس مدیریت شده استفاده کنید.افزونه پشتیبان گیری: در گام بعدی حتما یک پشتیبان خوب مثل BackupBuddy یا افزونه Updraft Plus تهیه کنید. این اقدام برای پیشگیری از بروز مشکلاتی مانند از دست دادن اطلاعات است.فایروال: آخرین و احتمالا مهم ترین گام این است که از فایروال یا دیوار آتش قوی مثل Sucuri استفاده کنید. این اقدام دسترسی های غیر مجاز را کوتاه خواهد کرد در برابر نفوذ و حملات خرابکانه مانند یک سپر عمل می کند.تمامی اطلاعاتی که در بالا گفته شد زمانی خوب است که سایت شما هک نشده باشد. اگر این مقاله را می خوانید، برای راه های جلوگیری کمی دیر شده است. پس قبل از هر چیزی آرام باشید و راهنمای مرحله به مرحله را برای حل موضوع بخوانید.

اقدامات لازم پس از هک شدن وبسایت

برای پاکسازی وبسایت‌ هک شده باز یک حرفه ای بخواهید این کار را برای شما انجام دهد. امنیت موضوعی جدی است و اگر با کد ها یا سرور خود راحت نیستید، همیشه از یک حرفه ای بخواهید تا این کار را برای شما انجام دهد.چرا؟ زیرا هکر ها متن های خود را در چندین مکان پنهان می کنند تا برگردند و دوباره هک را انجام دهند یا به انجام اقدامات خرابکارانه بپردازند. البته به شما نشان خواهیم داد که چگونه این موارد را پیدا کرده و حذف کنید. همه می خواهند تا آرامش را به سایت خود برگردانند اما انجام پاکسازی وبسایت هک شده نیازمند صبرو حوصله است.

اقدامات لازم پس از هک شدن وبسایت

روش های پاکسازی وبسایت هک شده

کارشناس امنیت بر اساس تعرفه های پاکسازی وبسایت هک شده هزینه می گیرد که این هزینه برای تجارت های کوچک یا شرکت های تازه تاسیس مبلغ سنگینی است. در این میان می توانید از افزونه های امنیتی و اسکنرها کمک بگیرید. می توانید از مراحل زیر نیز برای سایت های هک شده استفاده کنید. که در جلسات آتی به بررسی کامل تمام مراحل خواهیم پرداخت.

 1. از یک حرفه ای بخواهید پاکسازی وبسایت هک شده را برای شما انجام دهد.
 2. نوع هک را شناسایی کنید.
 3. شرکت های میزبانی خود را بررسی کنید.
 4. به بازیابی نسخه پشتیبان وب سایت خود بپردازید.
 5. برای پاکسازی وبسایت‌ هک شده نسبت به اسکن بدافزار و حذف آن اقدام کنید.
 6. بررسی دسترسی های کاربران
 7. تغییر کلیه پسوردهای مرتبط به وب سایت.
 8. در آخر انجام اقدامات پیشگیرانه در برابر هک شدن.

در صورت تمایل و برای پیشگیری های آتی می توانید از آموزش های امنیتی زیر کمک بگیرید.

[gap] [button text=”سرویس پاکسازی کدهای مخرب از سایت ویروسی و هک شده” color=”alert” radius=”10″ expand=”true” link=”https://wphelper.ir/wordpress-malware-removal-service” target=”_blank”]