|

تداخل افزونه ها در وردپرس

نحوه رفع تداخل افزونه ها در وردپرس

سلام دوستان پشتیبان سایت ؛ افزونه ها قلب تپنده وردپرس هستند. هر افزونه مجموعه ای از توابع است که می تواند به وب سایت وردپرسی اضافه شود تا قابلیت های آن را گسترش دهد.  بسیاری از توسعه دهندگان قالب تصمیم می گیرند این کدهای اضافی را از طریق قالب ها به وردپرس اضافه کنند، هرچند اکثر صاحبان وب سایت ها،  افزونه ها را یک راه حل ساده به منظور افزودن قابلیت های اضافی می دانند زیرا می توان آن قابلیت را از طریق افزونه فعال یا غیر فعال کرد. متاسفانه در این حین ممکن است مشکلاتی اعم از تداخل افزونه ها در وردپرس رخ دهد.

 

تداخل افزونه ها در وردپرس

تداخل افزونه ها در وردپرس

تداخل افزونه ها در وردپرس ممکن است پس از نصب افزونه، پس از به روز رسانی افزونه یا بعد از به روز رسانی وردپرس رخ دهد.

دلایل بروز تداخل افزونه ها در وردپرس

تداخلات افزونه ها ناشی از مسائل متعددی است. از جمله:

کد نویسی ضعیف:

یک افزونه با کد نویسی ضعیف بدون در نظر گرفتن قالب و سایر افزونه هایی که استفاده می کنید، مشکل ایجاد می کند.

تداخل افزونه و هسته وردپرس:

کدهای داخلی افزونه می تواند با کدهای مورد استفاده در فایل های هسته وردپرس ناسازگار باشد. به این ترتیب، بیشتر  توسعه دهندگان افزونه ها پس از انتشار نسخه جدید وردپرس، سازگاری وردپرس با افزونه خود را بررسی می کنند. متأسفانه، بسیاری از توسعه دهندگان این کار را انجام نمی دهند، به همین دلیل هنگام نصب افزونه های قدیمی تر باید مراقب باشید.

تداخل افزونه ها با یکدیگر:

گاهی اوقات افزونه ها به دلیل وجود توابع مشابه و عملکرد یکسان با یکدیگر تداخل پیدا می کنند، به خصوص وقتی که افزونه ها قابلیت مشابهی را ارائه میدهند تداخل افزونه ها در وردپرس را مشاهده می کنید.

تداخل افزونه با قالب:

بسیاری از توابع قالب ها در فایل functions.php قالب قرار می گیرد. در صورت تشابه بین کدها ممکن است ناسازگاری رخ دهد. هنگام بروز تداخل افزونه ها در وردپرس دو حالت را مشاهده خواهید کرد.

  1. در بهترین حالت عمل نکردن افزونه (پیغامی مبنی بر عملکرد نادرست افزونه)
  2. در بدترین حالت صفحه سفید مرگ وردپرس

خطای عملکرد نادرست افزونه

کلید حل هر گونه خطای مربوط به تداخل افزونه ها در وردپرس این است که افزونه ای که خطا ایجاد کرده را غیرفعال کنید. به عنوان مثال با مشاهده خطای /home/myaccount/public_html/wp-content/plugins/jetpack/jetpack.php متوجه می شویم که مشکل از سمت افزونه jetpack است. سپس می توانید افزونه مورد نظر را غیرفعال کنید.

طریقه شناسایی افزونه مشکل ساز

اگر پیام خطایی وجود نداشته باشد، یا اگر پیام خطا افزونه ای را نشان نمی دهد باید افزونه مشکل ساز را به صورت دستی شناسایی کنید. برای انجام این کار ابتدا باید تمام افزونه های خود را غیرفعال کنید. می توانید این کار را با استفاده از گزینه غیر فعال سازی در کشوی بالا، اقدام به غیر فعال سازی افزونه ها کنید.

طریقه شناسایی افزونه مشکل ساز

هنگامی که تمام افزونه ها غیرفعال شوند، باید افزونه های خود را یک به یک مجددا فعال کنید. هر بار که افزونه ای را فعال می کنید، وب سایت خود را بررسی کنید تا ببینید آیا هنوز هم پیغام خطا نمایش داده می شود یا خیر. این فرایند ممکن است چند دقیقه طول بکشد، با این حال این کار یک راه کامل برای پیدا کردن افزونه مشکل ساز است.

نکته: اگر همه افزونه ها را غیرفعال کردید و خطا همچنان نمایش داده می شود، به این معنی است که توابع افزونه علت بروز خطا نیست.

مشاهده صفحه سفید در وردپرس

اگر صفحه سفید در ناحیه مدیریتی شما نمایش داده شود، نمی توانید افزونه های خود را از پنل مدیریت وردپرس غیرفعال کنید. یک راه آسان برای غیر فعال کردن تمام افزونه های وردپرسی وجود دارد.

  1. با استفاده از سیستم انتقال فایل (FTP) مانند FileZilla، به وب سایت خود وصل شوید.
  2. نام پوشه plugins که حاوی تمام افزونه های شما است را تغییر دهید. به این صورت تمام افزونه ها غیر فعال خواهند شد.

اکنون امکان دسترسی به پنل مدیریتی وردپرس فراهم است. ولی تمام افزونه ها غیرفعال شده اند، به محیط وردپرس رجوع کرده و افزونه ها را یکی پس از دیگری فعال کنید و افزونه مشکوک را طبق روش قبلی پیدا کنید.

بررسی سایر موارد

ممکن است این خطاها به دلیل بروز تداخل افزونه ها در وردپرس رخ داده باشد. همان طور که در بالا ذکر شد، اگر تمام افزونه های شما (از طریق بخش مدیریت یا با تغییر نام پوشه  افزونه ها از طریقFTP غیرفعال شده باشند و همچنان خطا را مشاهده کنید یعنی علت بروز خطا وجود یک افزونه نیست.در این مواقع ممکن است وجود برخی توابع در قالب علت بروز خطا باشد. وقتی که توسعه دهندگان قابلیت های اضافی را به قالب های خود اضافه می کنند باعث می شود که قالب با یک افزونه به دلیل شباهت در توابع تداخل پیدا کند..

سایر دلایلی که باعث نمایش صفحه سفید می شوند چیست؟

فایل htaccess. خراب:

برای بررسی اینکه آیا فایل htaccess. شما باعث بروز مشکل شده یا خیر، فایل را از طریق FTP  حذف کنید و آخرین نسخه مناسب و سالم آن را ازفایل پشتیبان خود آپلود کنید.

محدودیت های CPU یا حافظه:

بعضی از افزونه های وردپرس پردازشگر و حافظه ها را به شدت مشغول می کنند. اگر این میزان استفاده بیش از حد مجاز شود ممکن است صفحه نمایش سفید را ببینید.

فایل های اصلی خراب شده:

گاهی اوقات فایل های هسته وردپرس خراب می شوند.  در این مواقع می توانید فایل های اصلی وردپرس را بارگذاری کنید.هیچ گاه تهیه بک آپ و پشتیبان گیری در وردپرس خود را فراموش نکنید.

جمع بندی نهایی

هر زمان که یک افزونه نصب می کنید، یک قابلیت را به وب سایت خود اضافه می کنید . دایرکتوری افزونه های وردپرس شامل لیستی است که توسط توسعه دهندگان با تجربه و شرکت های نرم افزاری متفاوت تکمیل شده است. بنابراین کیفیت کد مورد استفاده در افزونه ها نیز بسیار متفاوت است. که همین موارد و یا عملکرد مشابه یا توابع مشابه موجب بروز خطا می شوند.موفق باشید.

[gap] [button text=”خدمات عیب یابی وردپرس” color=”alert” radius=”10″ expand=”true” link=”https://wphelper.ir/analysis-and-troubleshooting/” target=”_blank”]

فهرست این مقاله

آموزش فشرده پشتیبانی سایت

فقط با ۲۰ ساعت آموزش یاد بگیر سایت وردپرسیت رو اصولی نگهداری کنی !!!
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله