|

5 نکته ی اصلی برای مدیریت وردپرس multisite

5 نکته ی اصلی برای مدیریت وردپرس multisite

سلام دوستان؛ از جمله ویژگی های وردپرس multisite سهولت اجرای امور و مدیریت همزمان چندین وب سایت وردپرسی است. این قابلیت با افزودن یک قطعه کد کوچک فعال خواهد شد. در سه جلسه قبلی به طور کامل به مراحل راه اندازی وردپرس شبکه و مزایا و معایب آن پرداختیم. در این جلسه از آموزش های پشتیبان وردپرس قصد داره به مدیریت وردپرس شبکه و تکنیک های کار با آن بپردازیم.

 وردپرس multisite

هر آنچه نیاز دارید تا سایت های چندگانه ی وردپرس را فعال کرده و از آن استفاده کنید:

  1. افزودن سایت به شبکه وردپرس
  2. بروزرسانی قالب و افزونه های وردپرس چند سایته
  3. نحوه اضافه کردن کاربر جدید به وردپرس multisite
  4. پیکربندی وردپرس شبکه
  5. بروزرسای وردپرس شبکه

وردپرس multisite

فرض کنیم طبق آموزش های قبلی، وردپرس multisite راه اندازی شده و اجرا می شود، اکنون باید ویژگی های اصلی آن ار بیاموزیم. بیایید با آموزش افزودن سایت جدید به شبکه وردپرس شروع کنیم.وردپرس چند سایته 

1- افزودن سایت های جدید به شبکه وردپرس

در ابتدا شبکه ی شما باید تنها یک سایت داشته باشد. هرچند یک سایت شبکه ای محسوب نمی شود. در مرحله اول باید وب سایت های مورد نظر خود را به وردپرس multisite اضافه کنیم. برای این منطور ابتدا به دنبال سربرگ Sites> Add New یاسایت> افزودن سایت باشید. درون آن گزینه هایی می بینید که می توانید آدرسی برای سایت، عنوان، زبان و ایمیل مدیر را قرار دهید. مطابق تصویر زیر:

افزودن سایت های جدید به شبکه وردپرسفیلدهای موجود را تکمیل کرده و روی دکمه ی Add Site یا افزودن سایت کلیک کنید. سپس می توانید سایت جدیدتان را در سربرگ سایت ها Sites > All Sites  مشاهده کنید:مشاهده سایت های وردپرس شبکهمی توانید این فرایند را برای افزودن هر تعداد سایتی که خواستید تکرار کنید. شایان ذکر است که از طریق این بخش می توانید به لینک های ویرایش، مشاهده و به داشبورد هر سایت دسترسی داشته باشید.

2- قالب و افزونه های شبکه وردپرس خود را به روز کنید

به عنوان مدیر شبکه، شما تنها فردی هستید که اجازه ی نصب افزونه های جدید و قالب ها را دارید. روش نصب درست مانند نصب های معمول در وردپرس است،  وقتی شما افزونه یا قالبی را فعال می کنید، این کار برای کل شبکه انجام می دهید:

قالب و افزونه های شبکه وردپرس خود را به روز کنیدبه خاطر داشته باشید که پس از نصب، فعال کردن قالب و افزونه های شبکه به صورت خودکار برای هر شبکه انجام نمی شود بلکه باید روی دکمه فعال سازی برای شبکه کلیک کنید. همچنین دقت کنید که به عنوان مدیر باید افزونه ها و قالب ها را بر روی وب سایت های وردپرسی به روز رسانی کنید. تمام این اختیارات در دست مدیر شبکه استو تنها با یک کلیک این کارها را برای کل وب سایت های شبکه انجام می دهد.

3- افزودن کاربران جدید به شبکه وردپرس چند سایتی

به صورت پیش فرض، قابلیت وردپرس multisite تمامی ثبت نام های کاربران شبکه را غیرفعال می کند. می توانید این گزینه را با افزودن کاربران به صورت دستی انجام دهید. شخصا، روش آخر را مطلوب می دانم زیرا کنترل کاملی به هر حساب به ما می دهد. برای این کار به قسمت کاربران> افزودن کاربران رجوع کنید، در صفحه ی بعد، باید تمامی این فعالیت ها را برای کنترل کلمه ی عبور و ایمیل مربوطه انجام دهید و روی دکمه ی افزودن کاربر جدید کلیک کنید.

افزودن کاربران جدید به شبکه وردپرس چند سایتی

حال کاربر جدید شما به شبکه ی چند سایتی دسترسی دارد و می تواند به شما در مدیریت سایت کمک کند. به صورت جایگزین می توانید از وضعیت Super Admin نیز برای بهره بردن از همان امکانات استفاده کنید. برای این کار به بخش کاربران رفته و بر روی Edit در زیر حسابی که می خواهید ارتقا دهید کلیک کنید:

افزودن کاربر در وردپرس شبکهدر صفحه ی بعد، به دنبال گزینه ای برای Super Admin باشید و بر روی next کلیک کنید. حال شبکه ی شما یک شخص دیگر نیز برای مدیریت خواهد داشت. به خاطرداشته باشید که اگر واقعا به کسی احتیاج دارید دسترسی کامل را برای حساب اولیه ی او ایجاد کنید و کار را تمام کنید.

4- پیکربندی وردپرس شبکه

به بخش تنظیمات و زیرمنوی تنظیمات شبکه رجوع کنید. چند تنظیم اول مهم نیستند، باید تنها عنوان و ایمیل مدیریت را تغییر دهید. به پایین صفحه بیایید و گزینه ای برای فعال کردن ثبت نام خود بیابید. حتی گزینه ای برای ثبت نام کاربران در سایت نیز وجود دارد:

پیکربندی وردپرس شبکه

به عنوان مدیر وردپرس multisite باید بتوانید قابلیت های جدید به سایت خود اضافه کنید. به پایین بیایید و گزینه ای برای تصحیح ایمیل خوش آمدگویی و تنظیمات مشابه بیابید.حالا، تنها گزینه ای که باید به آن توجه کنید دکمه ی تنظیمات شبکه است. می توانید  اندازه ی پیوست هاو موارد قابل بارگذاری در سایت های شبکه ی خود محدود کنید همچنین می توانید نوع فایل ها را مشخص کنید:

پیکربندی وردپرس شبکهبعد از تنظیمات بالا یک بروزرسانی برای شما اعمال خواهد شد.

5- شبکه وردپرس چند سایته خود را به روز کنید

در آخر، هسته ی وردپرس را به روز کنید. اگر نسخه ی جدید موجود است، پیامی برای شما در صفحه ی اصلی ظاهر می شود. از طرفی، می توانید از داشبورد عمل بروزرسانی را انجام دهید.  روی دکمه ی بروزرسانی شبکه کلیک کنید و منتظر بمانید.

به روز رسانی وردپرس شبکهوقتی به روز رسانی تمام شد، وردپرس پیام موفقیت بروزرسانی را نشان می دهد این فرایند ساده به شما کمک می کند تا سایت وردپرس شما به صورت خوبی اجرا و همیشه بروز باشد.

جمع بندی نهایی

وردپرس ابزاری قوی برای مدیریت وبسایت است و مسئول بودن در وردپرس کار دشواری است. البته استفاده از وردپرس multisite وظایف مدیریتی را آسان تر می کند، همچنین می توانید آن ها را از یک طریق کنترل کنید تا فرایند ساده تر شود.در اینجا مراحل فعال کردن وردپرس چندسایتی را می بینید:

  1. فایلwp-config.php  خود را به روز کنید.
  2. ساختار شبکه را پیکربندی کنید.
  3. فایل های wp-config.php و htaccess. را به روز کنید.
  4. به وردپرس چندسایتی خود دسترسی یابید.

در نهایت قادر به مدیریت چند وب سایت وردپرسی به صورت همزمان خواهید بود. 😉

پایان دوره آموزشی رایگان وردپرس multisite

فهرست این مقاله

آموزش فشرده پشتیبانی سایت

فقط با ۲۰ ساعت آموزش یاد بگیر سایت وردپرسیت رو اصولی نگهداری کنی !!!
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله