|

سلام دوستان پشتبان وردپرس؛ یکی از بحث های مهم در سئو وب سایت­ ها، سرعت بارگذاری آن می باشد. شاید از خود بپرسید سرعت چه تاثیری در سئو دارد. هنگامی که کاربری به وب سایتی مراجعه می­کند اگر سرعت بارگذاری آن در حد مطلوبی نباشد احتمالا آن وب سایت را ترک کرده و به سراغ وب سایت ­های دیگر خواهد رفت. این ترک کردن سریع کاربر باعث می­شود تا محبوبیت وب سایت در موتور های جستجو کاهش پیدا کند و از نتایج اول موتور های جستجو­گر حذف شود. بنابراین باید توجه زیادی به کش وردپرس و افزایش سرعت بارگذاری وردپرس و صفحات وب سایت نمود.یکی از افزونه های که مث توان از آن برای این مورد استفاده کرد افزونه WP-Optimize است که به برسی آن می پردازیم .

افزایش سرعت بارگذاری وردپرس با افزونه WP-Optimize

روش­ های زیادی برای افزایش سرعت بارگذاری وردپرس وجود دارد که می­توان با بهینه سازی و ارتقا آن سرعت بارگذاری وب سایت را تا حد زیادی افزایش داد. اما یکی از روش های کاربردی در افزایش سرعت بارگذاری وردپرس بهینه­ سازی پایگاه داده وردپرس می­باشد. هنگامی­ که پایگاه داده وردپرس را بهینه میکنیم با حذف کردن اطلاعات غیرضروری و بلااستفاده باعث کاهش حجم دیتابیس وردپرس و در نتیجه آن کاهش مصرف منابع سرور و هاست میشویم. تمامی این اقدامات به دلیل مدیریت و کاهش درخواست به سرور پایگاه داده در نهایت باعث افزایش سرعت بارگذاری وردپرس خواهد شد.در این مطلب قصد معرفی افزونه ای حرفه ای و قدرتمند را داریم. که به کمک آن قادر خواهید بود خیلی سریع و راحت از شر اطلاعات غیرضروری و اضافه در پایگاه داده خود رهایی یابید.

بهینه ­سازی پایگاه داده وردپرس

افزایش سرعت بارگذاری وردپرس با افزونه WP-Optimize

WP-Optimize یکی از بهترین افزونه­­ های موجود برای بهینه­ سازی پایگاه داده و افزایش سرعت بارگذاری وردپرس می­باشد. با استفاده از این افزونه خیلی ساده قادر خواهید بود پایگاه داده وب سایت وردپرسی خود را بهینه کرده و از شر مطالب پیش­نویس دلخواه، نظرات تایید نشده و دیگر رونوشت های اضافه خلاص شوید. این افزونه که توسط تیم Updraft، Ruhani Rabin و David Anderson توسعه داده شده تا اکنون توانسته است بیش از 600000 نصب فعال را در مخزن وردپرس ثبت نماید.

امکانات افزونه WP-Optimize

نصب و راه ­اندازی افزونه WP-Optimize

برای نصب و راه ­اندازی افزونه WP-Optimize از منوی پیشخوان وردپرس به افزونه> افزودن مراجعه کرده و اقدام به نصب و فعال­سازی افزونه نمایید. پس از فعال­سازی گزینه ای با عنوان WP-Optimize در منوی پیشخوان وردپرس ایجاد خواهد شد.

نصب و راه ­اندازی افزونه WP-Optimizeبا کلیک بر روی آن به صفحه ی تنظیمات افزونه منتقل خواهید شد. این صفحه دارای چهار تب می­باشد که در ادامه به هرکدام خواهیم پرداخت.

­WP-Optimize

تب اول صفحه ی تنظیمات افزونه WP-Optimize نام دارد. همانطور که مشاهده می­کنید افزونه کاملا فارسی سازی شده است. بنابراین ما توضیحات کلی در مورد هر بخش بیان خواهیم کرد.

نصبWP-Optimize

نکته: توجه کنید که حتما قبل از بهینه­ سازی پایگاه داده وردپرس از آن یک فایل پشتیبان تهیه نمایید.از این بخش قادر به حذف و بهینه­ سازی اطلاعات موجود در دیتابیس و افزایش سرعت بارگذاری وردپرس خواهید بود. برای شروع بهینه­ سازی پایگاه­­ داده بخش­ هایی که تمایل دارید حذف یا بهینه­ سازی شوند را انتخاب کرده و در پایان بر­­ روی گزینه ی “اجرای تمام بهینه سازی انتخاب شده” کلیک نمایید.بخش­ های قرمز مشخص شده در تصویر عملیات بهینه­ سازی آن فشرده تر خواهد بود. بنابراین اگر سرور شما به اندازه کافی قدرتمند نباشد احتمال خراب شدن داده­ های شما در دیتابیس بسیار زیاد می­باشد. بنابراین اگر تمایل دارید این گزینه هارا نیز انتخاب کنید. توصیه ما به شما این است که حتما یک فایل پشتیبان قبل از شروع بهینه سازی تهیه نمایید.

اطلاعات جدول

تب دوم همانطور که از نامش پیداست تمامی اطلاعات و داده ­های پایگاه داده را با جزئیات کامل به صورت جدول لیست کرده است.

 اطلاعات جدول در افزونه WP-Optimize

تنظیمات

در تب تنظیمات نیز همانطور که مشاهده می­کنید با تیک زدن گزینه ی ” فعال کردن برنامه ریزی شده پاک کردن و بهینه سازی “­ افزونه مطابق با تنظیمات و دوره­ ی زمانی که برگزیدید بهینه­ سازی­ های مرتبی از پایگاه­ داده انجام خواهد داد.

تنظیمات درافزونه WP-Optimize

تب آخر اطلاعاتی در مورد سازنده های افزونه می­باشد و نیازی به توضیح ندارد.

نتیجه پایانی

یکی از مشکلاتی که در اکثر وب سایت ­هایی که مطالب زیادی را منتشر کرده­ اند، کندی شدید دیتابیس می باشد که تنها با بهینه­ سازی و حذف فایل­ های غیرضروری که حجم زیادی از منابع سرور را اشغال کرده­ اند امکان­ پذیر می­باشد. امروز ما در این مطلب یکی از بهترین افزونه­ های بهینه ­سازی پایگاه داده وردپرس را معرفی کردیم و همانطور که مشاهده کردید با استفاده از این افزونه خواهید توانست اسکن های برنامه ­ریزی شده ای از دیتابیس خود گرفته و فایل­ ها و اطلاعات اضافه را از دیتابیس پاکسازی نمایید.در آخر این نکته را از یاد نبرید که قبل از هر تغییر بزرگی همانند بهینه ­سازی، بروزرسانی و … حتما از پایگاه داده خود یک فایل پشتیبان تهیه نمایید.

با تشکر از همراهی شما. 😉

خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله