|

اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت

رمز و رازهای تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت

اگر صاحب یک وب سایت هستید و یا یک فروشگاه آنلاین دارید می دانید که هر سایت دارای پایگاه داده ای است و اطلاعات متنوعی را در خود جای داده.  یک پایگاه داده هر لحظه در معرض خطر قرار دارد و ممکن است مورد حملات مهاجمان قرار بگیرد، به بدافزار آلوده شود یا حتی ممکن اطلاعات کل پایگاه داده از دست برود. در این اموزش قصد داریم به بررسی اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت بپردازیم.

اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت

چطور از سایتم بکاپ بگیرم؟ تهیه نسخه پشتیبان در وردپرس

اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت

از دست رفتن اطلاعات وب سایت مانند فلج شدن کسب و کار است چون تمام بخش های وب سایت اینترنتی به پایگاه داده متکی است و در صورت عدم وجود پایگاه از هم می‌پاشد.بنابراین در هر لحظه با توجه به خطرات احتمالی باید یک نسخه پشتیبان از وب سایت خود داشته باشید تا  در صورت بروز مشکل بتوان از آن استفاده کرد علاوه بر این وجود نسخه پشتیبان از لحاظ امنیتی اهمیت ویژه ای دارد و حین بروز مشکلات و هک شدن می توان از نسخه پشتیبان کمک گرفت.شایان ذکر است که پاکسازی وب سایت هک شده کاری دشوار و هزینه بالایی دارد. فرض کنید به دلیل مشکلات متعدد به اطلاعات خود دسترسی نداشته باشید چه اتفاقی رخ می دهد؟ اینجاست که اهمیت نسخه پشتیبان مشخص می شود.

چطور سایتم در معرض خطر قرار می گیرد؟

عوامل مختلفی دارد که اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت را به چالش می کشد و ممکن است بقای سایت را تحت الشعاع قرار دهد. مانند:

 • کد گذاری های ضعیف
 • استفاده از قالب و افزونه های ناسازگار
 • استفاده از قالب و افزونه های نال شده در آموزش های قبلی دلیل اجتناب از این موارد را ذکر کردیم.
 • خرابی سرور و پاک شدن اطلاعات
 • از دست رفتن پایگاه داده
 • و…

تمام این موارد می‌توانند موجب نابودی کامل یک سایت و یا فروشگاه اینترنتی شوند. اگر یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده و وبسایت خود نداشته باشید کسب و کار، فعالیت ها و وب سایت کاملا نابود خواهند شد.

چطور سایتم در معرض خطر قرار می گیرد

برای جلوگیری از مشکلات احتمالی چه کاری کنیم؟

بنابراین به دلیل اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت توصیه می‌کنیم که:

 • در هر لحظه موارد امنیتی را رعایت کنید.
 • به صورت بازه های زمان بندی شده است  پشتیبان گیری کنید.

تهیه نسخه پشتیبان می‌تواند استراتژی‌های مختلفی داشته باشد به عنوان مثال بر اساس میزان تغییراتی که روزانه در وبسایت شما اعمال می شود، باید برنامه‌ریزی مناسبی داشته باشید. صاحبان وب سایت هایی که دارای تغییرات زیاد هستند باید به صورت روزانه و ساعتی از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنند. هر وب سایت بر اساس میزان تغییرات خود باید برنامه زمان بندی شده ای را طراحی و اجرا کند.

دلایل عمده تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت چیست؟

اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت بسیار زیاد و دلایل متنوعی دارد اما 5 دلیل اساسی آن به شرح زیر است:

 • بازیابی ساده و سریع داده ها
 • نگه داشتن کلیه سوابق اداری، تجاری، مالی و…
 • جلوگیری از خرابی های احتمالی و عقب نیفتادن از رقبا
 • جلوگیری از داون تایم مرگبار و نابودی سایت
 • پیشگیری از دوباره کاری و ار دست دادن اطلاعات

 

دلایل عمده تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت

1- بازیابی ساده و سریع داده ها

یکی از دلایل اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت بازیابی ساده است. فرض کنید به دلایل مختلف مانند حذف سهوی یا عمدی اطلاعات، خراب شدن تنظیمات، بهم ریختن سایت،ناسازگاری ها و… دچار مشکل شوید در چنین شرایطی ساده ترین کار بازگردانی آخرین نسخه بکاپ وب سایت است.

2- نگه داشتن کلیه سوابق اداری، تجاری، مالی و…

برخی از وب سایت ها باید اطلاعات مربوط به سوابق کاربران و مشتریان خود را نگهداری کنند. به همین دلیل توصیه می کنیم هر چند مدت یکبار از اطلاعات نسخه بکاپی تهیه و در فضاهای مطمئن مانند هاست بکاپ یا فضای شخص ثالث نگهداری کنید.

نگه داشتن کلیه سوابق اداری، تجاری، مالی

3- جلوگیری از خرابی های احتمالی و عقب نیفتادن از رقبا

در صورت بروز هرگونه مشکل ممکن است وب سایت شما چند روزی داون تایم یا اصطلاحا خاموش شود. در چنین شرایطی ممکن است رتبه بندی های وب سایت شما دچار تغییر شود و رقبا از شما پیشی بگیرند. اما اگر در چنین شرایطی آخرین نسخه بکاپ خود را بازگردانی کنید دچار هیچ مشکلی نخواهید شد. اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت در زمان خرابی وبسایت بسیار ملموس می شود!

4- جلوگیری از داون تایم مرگبار و نابودی سایت

در مورد قبلی ذکر کردیم که در صورت بروز مشکل ممکن است وب سایت داون شود و از دسترس خارج گردد. فرض کنید نسخه بکاپی نداشته باشید در این صورت وب سایت شما به طور کامل نابود و دچار خاموشی کامل خواهد شد.

تهیه بکاپ از سایت

5- پیشگیری از دوباره کاری و ار دست دادن اطلاعات

در صورتی که مشکلی برای وب سایت رخ دهد و هیچ نسخه بکاپی نداشته باشید چه اتفاقی رخ می دهد؟ یا باید به طور کامل وب سایت و آن کسب و کار را فراموش کنید یا همه  چیز را از اول شروع کنید! اینجاست که متوجه اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت خواهید شد.

چه استراتژی هایی برای تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت وجود دارد؟

همان طور که گفتیم اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت بسیا بالا است و بر اساس میزان تغییرات خود باید برنامه ریزی کنید. باید ارزیابی کنید که وب سایت شما روزانه چه میزان تغییراتی دارد، چه میزان داده های جدید به آن اضافه می شود، روزانه چه مواردی نصب و حذف می شوند و…

استراتژی هایی برای تهیه نسخه پشتیبان از وبسایت

سپس بر اساس حجم تغییرات مشخص کنید که تهیه نسخه پشتیبان به صورت ساعتی، روزانه یا هفتگی صورت بگیرد. با توجه به اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت به صورت کلی 3 استراتژی پشتیبان گیری وجود دارد که به شرح زیر است:

 1. فول بکاپ یا تهیه نسخه بکاپ کامل از تمام بخش های وب سایت (تهیه فول بکاپ را هر چند مدت یکبار انجام دهید.)
 2. پشتیبان گیری های روزانه (این روش برای وب سایت هایی است که روانه تغییراتی دارند.)
 3. پشتتیبان گیری در تایم های مشخص (ین روش مخصوص وب سایت های کوچک با تغییرات کم است.)

در صورت وجود هر گونه مشکل وسوال در مورد اهمیت نسخه پشتیبان وبسایت آن را در بخش پشتیبانی وبسایت وردپرسی مطرح کنید.

موفق باشید.

[gap] [button text=”خدمات آنالیز و عیب یابی سایت” color=”alert” radius=”10″ expand=”true” link=”https://wphelper.ir/analysis-and-troubleshooting” target=”_blank”]

فهرست این مقاله

آموزش فشرده پشتیبانی سایت

فقط با ۲۰ ساعت آموزش یاد بگیر سایت وردپرسیت رو اصولی نگهداری کنی !!!
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله