|

سلام دوستان عزیز، تو این مقاله میخواییم آموزش ساخت سربرگ و یا هدر رو بهتون تقدیم کنیم که بتونید با استفاده از المنتور هر نوع سربرگی که میخوایید برای سایت خودتون طراحی و اجرا کنید، همونطور که میدونید المنتور توانایی طراحی هر نوع سایت و یا بخش های سایت رو داره اگر با المنتور آشنا نیسیتد میتوانید مقاله (المنتور چیست؟) را مطالعه کنید، حتما در این سری آموزش های المنتور با ما همراه باشید تا به صورت عملی به شما توضیح دهیم که بتوانید سایت خود را کاملا سفارشی سازی کنید.

طراحی هدر با افزونه المنتور

در قدم اول شما باید افزونه المنتور را دریافت و نصب نمایید بهتر است از افزونه المنتور پرو و نسخه حرفه ای آن استفاده کنید تا در طراحی های خود محدودیتی نداشته باشید، ما هم در این آموزش از نسخه حرفه ای افزونه استفاده میکنیم که در حین آموزش به مشکلاتی بر نخوریم، برای دریافت افزونه میتوانید از انتهای سایت پشتیبان وردپرس اقدام به این کار کنید و ما این افزونه را به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده ایم که اگر توان خرید نسخه حرفه ای آنرا ندارید به صورت رایگان از ما دریافت کنید.

بعد از نصب و راهندازی افزونه دو گزینه به منو پیشخوان مدیریت سایت شما اضافه خواهد شد که با یکی از آنها میتوانید تنظیمات مربوط به المنتور را انجام دهید و با دیگری هم میتوانید طراحی های خود را انجام دهید، این گزینه ها شامل (المنتور، قالب ها) میشوند که ما در این آموزش با بخش قالب ها میخواهیم به شما آموزش دهیم که یک سربرگ سفارشی برای خود طراحی و اجرا کنید.

در زیر منو بخش قالب ها باید بر روی افزودن جدید کلیک کنید تا بتواینک یک بخش جدید را ایجاد کنید و به طراحی بخش مورد نظر خود بپردارید.

آموزش افزونه المنتور

بعد از کلیک بر روی افزودن جدید میتوانید نوع بخش خود را از طرق کاد بالا و نام بخش خود از طریق کادر پایین انتخاب کنید برای ساخت هدر باید نوع سربرگ را انتخاب کنید تا بتوانید آنرا طراحی و به اجرا برسانید، کادر دوم فقط نام بخش شما است و به صورت اختیاری توسط شما باید وارد شود.

بعد از وارد کردن این کادر ها باید بر روی دکمه سبز رنگ ایجاد قالب کلیک کنید تا سربرگ برای شما ایجاد شود سربرگ در زمان ایجاد هیچ المان خاصی ندارد و شما باید از صفر آنرا طراحی کنید.

استفاده از سربرگ های آماده المنتور

یکی از ویژگی های بسیاز خوب المنتور قالب های آماده ان است که شما میتوانید از آنها استفاده کنید، المنتور برای هر بخشی که ایجاد میکنید قالب های به خصوصی دارد و متفاوت هستند برای مثال اگر میخواهید سربرگی را ایجاد کنید بعد از زدن دکمه ایجاد قالب یک لیست است سربرگ های آماده به شما نمایش خواهد داد که شما با کیک بر روی آنها میتوانید در سایت خود از آنها استفاده کنید.

البته توجه داشته باشید که اگر میخواهید از این تمپلیت های آماده المنتور استفاده کنید باید نسخه اورجینال آنرا خریداری کنید و لایسنس را در افزونه وارد کنید تا المنتور بتواند به سایت متصل شود و این سربرگ ها را در سایت شما درون ریزی کند، این سربرگ ها ثالب نیستند و شما میتوانید به سادگی آنها را تغییر دهید و تمامی المان ها و بخش های آنها را تغییر یا حذف کنید.

بعد از ایجاد قالب سربرگ به صفحه بالا مواجه میشوید که به این معناست شما میتوانید شروع به طراحی سربرگ سایت خود کنید، در کنار صفحه و منو المنتور تمامی المان ها و بخش ها در دسترس شما است که میتوانید با استفاده از آنها شروع به طراحی سر برگ خود کنید، پر استفاده تزین المان های سایت را المنتور در اول منو قرار داده است که به توضیح آنها میپردازیم.

عنوان سایت: این المان برای به نمایش گذاشتن عنوان سایت شما به کار میرود، که اصول استفاده از آن در سایت های فارسی در سمت راست سربرگ است و بهتر است در آنجا از |آن استفاده نمایید.

لوگو سایت: اگر میخواهید لوگو سایت خود را در سربرگ مورد نمایش قرار دهید بهتر است از این المان استفاده کنید که بهتر است یا در وسط سربرگ باشد یا در سمت راست سربرگ شما، حتما توجه داشته باشید اگر از لوگو در سربرگ ساتفاده میکنید دیگر نیاز نیست که عنوان سایت هم به کار ببرید یکی از آنها برای سربرگ وب سایت شما کافی خواهد بود.

منو ناوبری: این المان برای نمایش منو در سربرگ است که اگر میخواهید در هدر خود یک منو حرفه ای داشته باشید و بخش های مختلفی را از طریق منو به کاربران سایت معرفی کنید بهتر است از این المان برای منو استفاده کنید، این المان از بخش فهرست ها منو های شما را پیدا میکند و در هر جایی سربرگ که میخواهید مورد نمایش قرار میدهد.

عنوان صفحه: المان عنوان صفحه برای سربرگ نیاز نیست و شما نباید از آن در سربرگ خود استفاده کنید، این المان برای طراحی صفحه های پست ها و برگه ها نیاز است که بتوانید عنوان صفحه های مختلف به نمایش بگذارید.

فرم جستجو: این المان میتواند خیلی در سربرگ مهم باشد، اگر میخواهید یک کادر برای جستجو مطالب، برگه یا محصولات سایت خود بگذارید این سکشن میتواند به شما کمک کند که سریع این کار را انجام دهید.

چطور میتونیم هدر رو بخش بندی کنیم

برای طراحی هدر در المنتور حتما باید اول اون رو بخش بندی کنید تا بتونید هر سکشن که میخوایید رو داخلش قرار بدید محدودیتی نداشته باشیدف برای بخش بندی هدر بعد از زدن دکمه ایجاد قالب باید بر روی دکمه قرمز رنگ که علامت + را دارد کلیک کنید و مشخص کنید که میخواهید هدر خود را به چند بخش تبدیل کنید.

حتما به اصول طراحی سایت پایبند باشید، طراحی سایت یک سری اصول دارد که شما باید به مطالعه آنها بپردازید البته ما برای طراحی سربرگ شما را در این بخش راهنمایی میکنیم، حتما توجه داشته باشید که هیچوقت هدر خود را به بخش های زیادی تبدیل نکنید و بهتر است هدر شما بین 3 الی 4 بخش باشد.

و بهتر است هدر خود را خیلی پیچیده نکنید که کاربر در همان لحضه اول سایت شما را ترک کند پیچیده بودن هدر موجب سر درگم شدن کاربر میشود و سریعا سایت شما را ترک خواهد کرد و دیگر هیچ زماین به سایت شما باز نمیگردد چون خاطره خوبی از سایت شما ندارد، بهتر است در هدر خود یک لوگو، منو، کادر جستجو و یک دکمه دلخواه باشد و تمام، اگر شما بیشتر از این برای طراحی هدر خود برنامه ریزی کنید هدری کاملا بد و پیچیده خواهید داشت.

برای مثال ما یک هدر بسیار ساده در المنتور طراحی کردیم که شما به صورت عملی ببینید، شما هم حتما آزمون و خطا انجام دهید تا بتوانید به هدر مناسب خود دست یابی کنید، حتما از نمونه سایت های طراحی شده الگو بگیرید که چگونه طراحی شده اند تا بتوانید در این کار خیلی حرفه ای پیش بروید.

توجه داشته باشید که به صورت پیش فرض همه بخش هایی که طراحی میکنید تا حدودی ریسپانسیو هستند اما شما باید آنها را حرفه ای تر کنید تا در سیستم های مختلف به صورت درست نمایش داده شود برای ریسپانسیو بخش هایی که با المنتور طراحی میکنید یک گزینه در بخش پایین منو طراحی المنتور وجود دارد که میتوانید سیستم های مختلف را انتخاب نمایید و در سایت های مختلف بخش های طراحی شده خود را ویرایش و ریسپانسیو کنید.

حتما به ریسپانسیو در تمامی بخش های طراحی خود دقت کنید که سایت شما در سایت های مختلف به صورت درستی نمایش داده شود و دچار مشکل نشوید، اگر سایت شما ریسپانسیو نباشد و کاربر به سایت شما مراجعه کند این موجب بی اعتمادی کاربر خواهد و نشانه غیر حرفه ای بودن شما است، پس این امکان را المنتور در اختیار شما قرار داده است و حتما از آن استفاده کنید

 

 

نتیجه گیری:

ما در این مقاله سعی داشتیم که شما را تا حدودی با المنتور آشنا سازیم و شما بتوانید با مطالعه این مقاله یک سربرگ سفارشی برای سایت خود طراحی کنید اگر این آموزش را دوست داشتید و میخواهید تمامی آموزش های المنتور را خدمت شما تولید کنیم زیر همین مقاله نظرات ارزشمند خود را برای ما به اشتراک بگذارید.

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله