|

افزونه LiteSpeed Cache

افزایش سرعت با تنظیم کش در وردپرس

سلام دوستان عزیز پشتیبان وردپرس؛ یکی از مواردی که در وب سایت های امروزی باید توجه شایانی به آن داشت، سرعت بارگذاری و بهینه سازی صفحات وب سایت است. هر چه سرعت بارگذاری صفحات وب سایت کمتر باشد احتمال اینکه کاربر وب سایت شما را سریعتر ترک کند بیشتر است. بنابراین باید برای مرتفع کردن سرعت وب سایت چاره ای اندیشید.روش های زیادی برای افزایش سرعت وب سایت وجود دارد. اما یک روش ساده و کاربردی که اکثر وبمستر های حرفه ای از آن استفاده می کنند افزایش سرعت با تنظیم کش در وردپرس می باشد. استفاده از کش به این دلیل است که هرگاه وب سایت شما توسط کاربری بارگذاری شود محتوای وب سایت شما به صورت کش ذخیره شده و عناصر و بخش های ثابت آن درصورت مراجعه مجدد کاربر دوباره بارگذاری نمی شوند.امروز قصد معرفی افزونه LiteSpeed Cache را داریم که خیلی ساده و سریع بتوانید این قابلیت تنظیم کش در وردپرس را که بسیار کاربردی است به وب سایت خود اضافه کنید.

تنظیم کش در وردپرس با افزونه LiteSpeed Cache

افزایش سرعت با تنظیم کش در وردپرس با افزونه LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache افزونه ای حرفه ای برای فعال نمودن قابلیت کش در وردپرس می باشد. این افزونه که توسط تیم LiteSpeed Technologies توسعه داده شده تا اکنون توانسته است بیش از 100000 نصب فعال را در مخزن وردپرس ثبت نماید.

امکانات افزونه LiteSpeed Cache

  • بهینه سازی سرعت صفحات وب سایت.
  • بارگذاری ناهمگام CSS و JavaScript.
  • بارگذاری مرحله ای تصاویر.
  • بهینه سازی فایل های HTML، CSS و JavaScript.
  • ترکیب CSS و JavaScript.
  • کش مرورگر.
  • بهینه سازی و تمیز نمودن پایگاه داده.
  • کش کردن خودکار صفحات وب سایت در موبایل و دسکتاپ.
  • پشتیبانی از HTTP/2 و HTTPS out-of-box.
  • پشتیبانی ازWooCommerce و bbPress.

نصب و راه اندازی  افزونه LiteSpeed Cache

برای نصب و فعال سازی افزونه  LiteSpeed Cache از منوی پیشخوان وردپرس به افزونه> افزودن مراجعه کرده و اقدام به نصب و فعال سازی افزونه نمایید. پس از فعال نمودن افزونه گزینه ای با عنوان LiteSpeed Cache در منوی پیشخوان وردپرس ایجاد خواهد شد.

نصب و راه اندازی  افزونه LiteSpeed Cache

آموزش افزونه ی LiteSpeed Cache را از بخش Settings آن آغاز می کنیم.

بخش Settings افزونه LiteSpeed Cache

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید اروری مبنی بر LiteSpeed نبودن سرور نمایش داده شده است. این ارور به این دلیل می باشد که ما برای آموزش افزونه از لوکال هاست استفاده کردیم، اما اگر این ارور برای شما نیز نمایش داده شد باید با ارائه دهنده سرویس خود تماس بگیرید و تغییرات لازم را درخواست نمایید. در غیر اینصورت افزونه به درستی کار نخواهد کرد.

بخش Settings افزونه LiteSpeed Cache

General

در ابتدا برای فعال سازی افزونه گزینه ی Enable LiteSpeed Cache را بر روی Enable قرار دهید .در ادامه می توانید مدت زمان کش شدن صفحات وب سایت خود را برحسب ثانیه تعیین نمایید.فیلد های موجود در این صفحه به ترتیب کش صفحات پابلیک، کش صفحات پریوایت، کش صفحه ی اول، کش فیدها، 404، 403 و 500 می باشد.

Cache

در این تب می توانید کنترل کنید که چه بخش هایی از وب سایت شما کش شوند.

کش در LiteSpeed Cache

گزینه های موجود در این تب به ترتیب کش کاربران وارد شده به وب سایت، کش نظرات موجود، کش REST API، کش صفحه ی ورود، کش favicon.ico، کش منابع PHP و کش موبایل می باشد.Private Cached URIs: در این فیلد آدرس صفحاتی که میخواهید به عنوان کش عمومی استفاده نشوند را وارد کنید.Browser Cache: پیشنهاد می شود این گزینه را فعال کنید تا فایل های ثابت وب سایت در مرورگر کاربران برای کاهش درخواست های مکرر فایل های ثابت ذخیره شوند.

Purge

در این تب می توانید با تیک زدن گزینه های مورد نظر کش صفحات انتخابی را هنگامی که بروز می شوند از نو کش شوند.همچنین در پایین این بخش می توانید آدرس صفحات مورد نظر خود را جهت زمانبندی کردن کش شدن مجدد وارد نمایید.

پرج در LiteSpeed Cache

Excludes:

در این تب می توانید از کش شدن صفحه ی خاصی، Query Strings، دسته بندی ها، برچسب ها، کوکی ها و کاربران جلوگیری نمایید. کافی است آدرس آن را در فیلد مربوط به هر بخش وارد نمایید.

اگز کلود در LiteSpeed Cache

Optimize

در این تب میتونید کد های JavaScript، CSS، HTML را فشرده، بهینه سازی و ترکیب نمایید تا بارگذاری صفحات وب سایت با سرعت بالاتری صورت پذیرد.

اپتیمیاز در LiteSpeed Cache

Media

در این تب نیز می توانید امکان بارگذاری مرحله ای عکس ها و Iframe ها را فعال نمایید. این قابلیت باعث می شود تا عکس ها در چند مرحله بارگذاری شوند تا سرعت بارگذاری صفحات وب سایت برای لود شدن عکس ها و Iframe های موجود در آن کاهش پیدا نکند.

مدیا در LiteSpeed Cache

CDN

CDN شبکه بزرگی از سرور هاست که در نقاط مختلف جهان بر اساس موقعیت جغرافیایی توزیع شده است. با فعال کردن این گزینه محتوای ثابت سایت مانند فایل های CSS، JavaScript و …  در این سرور ها ذخیره شده و هنگام مراجعه کاربر به وب سایت فقط محتوایی اصلی سایت از سرور اصلی بارگذاری خواهند شد.شما می توانید با فعال کردن این قابلیت و وارد کردن آدرس صفحات مورد نظر خود و نیز فعال کردن گزینه های Include Images، Include CSS، Include JS تمامی این فایل ها از طریق CDN بارگذاری کرده و صفحات وب سایت شما برای کاربرانی که از نقاط جغرافیایی مختلف دنیا وارد وب سایت شما می شوند سرعت بارگذاری بالایی داشته باشد.

سی دی ان در LiteSpeed Cache

ESI

در این بخش امکان فعال و غیر غعال نمودن قابلیت ESI  را خواهید داشت.

ای اس آی در LiteSpeed Cache

Advanced

این تب مربوط به تظیمات پیشرفته است توصیه می شود اگر اطلاعات کافی را ندارید تغییری در تنظیمات این صفحه ایجاد نکنید.

ادونس در LiteSpeed Cache

Debug

این تب هم مخصوص دیباگ کردن و خطایابی خروجی های شما می باشد که بیشتر برای توسعه دهندگان استفاده می شود. که اگر نیازی به آن ندارید باید حالت دیباگ را بر روی OFF قرار دهید.

دیباگ در LiteSpeed Cache

Crawlerاین بخش مربوط به تنظیمات خزنده ها، سایت مپ و تنظیماتی از این دست می باشد.

 

کراولر در LiteSpeed Cache

یکی دیگر از امکانات این افزونه مدیرت کش صفحات مختلف می باشد.شما از زیر منوی Manage قادر خواهید بود درصورت اعمال تغییراتی در صفحات وب سایت کش بخشی از وب سایت ها کل آن را پاک نمایید.

منیج در LiteSpeed Cache

با انتخاب هر کدام از گزینه های موجود در Purge کش مربوط با صفحه ی مورد نظر پاک خواهد شد. اگر می خواهید کش کل وب سایت شما پاک شود می توانید بر روی گزینه ی Empty Entire Cache کلیک نمایید.

نتیجه پایانی

همانطور که مشاهده کردید افزونه ی LiteSpeed Cache، افزونه ای کامل و حرفه ای جهت تنظیم کش در وردپرس به منظور افزایش سرعت وردپرس با قابلیت های بی نظیری چون CDN، کش مرورگر و خیلی از امکانات دیگر می تواند تاثیر بسزایی در افزایش سرعت بارگذاری صفحات وب سایت شما داشته باشد. 😉

فهرست این مقاله

آموزش فشرده پشتیبانی سایت

فقط با ۲۰ ساعت آموزش یاد بگیر سایت وردپرسیت رو اصولی نگهداری کنی !!!
خوش آمدید دوست دارید خبرهای دست اول و رویدادهای وردپرسی رو به شما اطلاع دهیم؟ خیر بله